Do tej pory, zarządzając krajem, patrzyliśmy w lusterko wsteczne.
Niniejszy tekst jest komunikatem prasowym opublikowanym w całości. Wydawcy nie ponoszą odpowiedzialności za jego treść.
I to jest problem, ponieważ zamiast robić postępy, toniemy w problemach XXI wieku i bardzo mało uwagi poświęcamy temu, co nas czeka. Słowacja nie jest zatem gotowa do stawienia czoła poważnym globalnym wyzwaniom, przed którymi stoimy – takim jak zielona transformacja, starzenie się społeczeństwa czy cyfryzacja i postęp technologiczny. „Choć rządowa deklaracja programowa nie zyskała poparcia parlamentu, nie oznacza to, że będziemy tylko grzać i świecić. Poruszymy tematy ważne dla przyszłości naszego kraju. Bo jeśli przełożymy te tematy na tematy społeczne, to szansa, że nowy rząd też ich dogoni” – powiedział premier Republiki Słowackiej Ľudovít Ódor w drugim dniu konferencji SPRING ITAPA 2023, dodając, że jednym z jego własnych priorytetów w tym zakresie jest zatrzymanie drenażu mózgów ”. A to jest ściśle związane z tym, czego chcą młodzi ludzie. To znaczy prowadzić dobre życie i mieć pracę. Ale to nie zadziała, jeśli to pokolenie nie będzie gotowe na wszystkie trendy, w tym na cyfryzację”.
Musimy zmienić naszą edukację, inaczej Zachód od nas ucieknie
Faktem jest – i dane mówią same za siebie – że wyczerpaliśmy definitywnie zachodni model doganiania. Aby móc to zmienić i dotrzymać kroku rozwiniętym krajom Unii Europejskiej, musimy znaleźć sposób, aby pomóc ludziom przezwyciężyć trendy transformacyjne. „Nie jest to możliwe bez zmiany edukacji, połączenia wydziałów z sektorem prywatnym czy poprawy środowiska, w którym żyjemy. Nie bez pomocy ludziom z grup marginalizowanych, ale do tego potrzebujemy mózgów mieszkających dziś za granicą” dodał premier ½. Zapach. Podczas konferencji ITAPA potwierdził też, że nie planuje wchodzić do polityki. „Zawsze zajmowałem się konkretnymi sprawami merytorycznymi, polityka nie jest w moich genach. Jednak gdybym miał coś zarekomendować nowemu rządowi, to w pierwszej kolejności powinien poprawić szeroko pojętą jakość edukacji. , od starszych do uczących krytycznego myślenia, powinni również starać się przywrócić zaufanie do państwa, zaprzestając atakowania się nawzajem i dzielenia krajów.Niech te kraje z dużą pewnością siebie będą dla nas przykładem, są też najlepszymi wykonawcami.
Kluczem jest zmiana mentalności
Od dłuższego czasu mamy problem z tym, że 20% najlepszych studentów wyjeżdża za granicę. „Nie jesteśmy krajem, który ma ropę, gaz lub inne zasoby naturalne. Mamy jednak wielkie zasoby, które do tej pory przeoczyliśmy. Zasoby ludzkie i inteligentni ludzieí” – powiedział Peter Švec, sekretarz stanu słowackiego Ministerstwa Gospodarki, na wiosennej konferencji ITAPA 2023. Według niego, jeśli chcemy zwiększyć konkurencyjność, musimy zmienić mentalność, a także skrócić czas między pomysłem a wdrożeniem pomysły.
Zmiana mentalności jest bardzo ważna także w innym obszarze. Nie tylko Peter Švec, ale także inni eksperci uważali, że jeśli chcemy rozwijać innowacje, warto szukać za granicą. Dobrym przykładem jest na przykład Izrael. To kraj bogaty w startupy i z solidnym systemem innowacji. „Zgadzam się, że Izrael jako kraj jest inspirujący. Cóż, nie da się tego porównać 1:1.Izrael ma na przykład ustalony program, który przyznaje startupom darmowe fundusze w wysokości kilkuset tysięcy euro. Startup ma dwa lata na wystartowanie. Jeśli po porażce startup powróci, by szukać finansowania na kolejny projekt, otrzyma jeszcze więcej. Po co? Ponieważ wiedzą, że startup nauczył się na problemach i porażkach. Nie wyobrażam sobie, żeby to tutaj tak działało„, powiedział Otomar Sláma, dyrektor Charles University Innovations Prague, podczas dyskusji na konferencji. Jest to najbardziej dochodowa akademicka spółka typu spin-off w Czechach, której właścicielem jest Uniwersytet Karola i której główną działalnością jest wdrażanie naukowych projekty w firmach.
Skoncentruj się na konkretnych obszarach, w które warto inwestować
Słowacja nie jest liderem innowacji, a już na pewno nie liderem cyfryzacji. Prawda, zdaniem ekspertów wypowiadających się na konferencji Spring ITAPA 2023, jest taka, że w ostatnich latach nie uważaliśmy tych dwóch kierunków za główne. Według European Innovation Scoreboard jesteśmy obecnie piątym najgorszym krajem w Unii Europejskiej pod względem rozwoju innowacyjności. Za nami już tylko Polska, Łotwa, Bułgaria i Rumunia. Powodem jest to, że chociaż chcemy zrobić wiele rzeczy, nic nie robimy dobrze. „Powinniśmy wybrać obszary, w które chcemy inwestować. Jeśli chcemy poprawić się w pewnych obszarach, musimy w nie inwestować„, uważa Pavol Šajgalík ze Słowackiej Akademii Nauk.
Paradoksalnie, często zapomina się o jednej ważnej rzeczy: zaufaniu. „Innowacje nie mogą się bez niego obejść. To ryzykowne środowisko, w którym zaufanie jest bardzo ważne„, podkreślił Václav Velčovský z czeskiego Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu.
Cała prawda o Eurofunduszach
W oba dni w ITAPA dyskutowano o wycofaniu pieniędzy z Unii Europejskiej. Chociaż jesteśmy jednymi z liderów planu naprawczego, w Eurofonds jesteśmy na końcu stawki. A to, czy jako kraj dotrzymamy kroku zaawansowanej Europie, zależy również od tego, jak efektywnie wykorzystamy fundusze europejskie. Cóż, mamy z tym długotrwały problem. Jak potwierdził ITAPA Peter Balík, Minister Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji Republiki Słowackiej – obecnie zagrożonych jest 800 mln euro środków: „To realna kwota. Dziś mamy 4,3 mld euro. Część z nich można przeznaczyć na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, część pójdzie na rozwiązanie skutków kryzysu uchodźczego. Około 2,5 mld euro zakontraktowano na inne projekty , podczas gdy projekty o wartości 800 mln euro są bezpośrednio zagrożone”.
Istnieje kilka powodów, dla których Słowacja ma trudności z przyciągnięciem funduszy unijnych. Po pierwsze, zdaniem Petra Balíka, resort nie ma wpływu na poszczególne resorty przy korzystaniu z funduszy europejskich. „Do tej pory nasz resort pełnił jedynie rolę centralnego organu koordynującego, co trzeba zmienić. Wierzę, że ministerstwo będzie mogło wkrótce sprawować tu kontrolę. Drugim problemem jest obecny sposób dystrybucji środków europejskich, podczas gdy nie wybrano najbardziej przydatnych projektów. Trzeci powód to również beneficjenci, którzy często nie mają wystarczająco przygotowanych projektów. W związku z tym muszą poświęcić więcej czasu na przygotowanie projektów.”
W obecnej sytuacji Dział Inwestycji postawił sobie trzy priorytety. Muszą godnie zakończyć wycofywanie starych funduszy europejskich, bo kilka projektów jest w trudnej sytuacji. Pomoże im Dział Value for Money, od którego oczekują rekomendacji w zakresie podnoszenia jakości projektów. Drugim priorytetem jest plan odbudowy i zwiększania odporności Republiki Słowackiej. Trzecia płatność, przypadająca na jesień, obejmuje również kamienie milowe z Departamentu Inwestycji. Dlatego też Departament Inwestycji ogłosił długo oczekiwany nabór na cyfrowe centra innowacji. Trzecim priorytetem jest przyjrzenie się działalności Slovensko IT w Koszycach. „Konkretnie chodzi o jakość oferowanych przez nich produktów i usług. Jednocześnie chcemy rozpocząć nowe projekty informatyczne, ale w taki sposób, aby nowy rząd nie musiał ich wstrzymywać po objęciu urzędu – jak to miało miejsce trzy lata temu,” dodał minister inwestycji Peter Balík.
Więcej informacji: www.itapa.sk
(Informacja prasowa)
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.