WIOSNA ITAPA 2023: Musimy poprawić jakość edukacji i przywrócić zaufanie do państwa. Inaczej przyszłość nas zmiażdży

Do tej pory kierując krajem patrzyliśmy w lusterko wsteczne. I to jest problem, ponieważ zamiast robić postępy, toniemy w problemach XXI wieku i mało koncentrujemy się na tym, co nas czeka. Słowacja nie jest zatem gotowa na poważne globalne wyzwania, przed którymi stoimy, takie jak zielona transformacja, starzenie się społeczeństwa czy cyfryzacja i rozwój technologiczny. „Mimo, że deklaracja programowa rządu nie znalazła poparcia w parlamencie, to nie znaczy, że będziemy tylko ocieplać i naświetlać. Rozmawiamy o sprawach ważnych dla przyszłości naszego kraju. Bo jeśli te sprawy uczynimy sprawami społecznymi, to możliwe, że nowy rząd też ich dopadnie” – zadeklarował na drugiej konferencji tego dnia WIOSNA ITAPA 2023 Premier Republiki Słowackiej Ľudovít Ódor oświadczył, że wśród swoich priorytetów w tym zakresie uwzględnił pomoc w zatrzymaniu drenażu mózgów. „I jest to ściśle związane z tym, czego chcą młodzi ludzie. To znaczy żyć na wysokim poziomie i mieć pracę. Ale to nie zadziała, jeśli pokolenie nie będzie gotowe na wszystkie trendy, w tym na cyfryzację”.

Musimy zmienić edukację, inaczej Zachód od nas ucieknie

Faktem jest – i przemawiają za tym dane – że wreszcie wyczerpaliśmy model doganiania Zachodu. Aby to zmienić i dotrzymać kroku rozwiniętym krajom Unii Europejskiej, musimy znaleźć sposób, aby pomóc ludziom przezwyciężyć zmieniające się trendy. „Nie jest to możliwe bez edukacji, łączenia wydziałów z sektorem prywatnym czy poprawy warunków życia. Nie będzie to możliwe bez podania pomocnej dłoni osobom z grup marginalizowanych, ale do tego potrzebujemy mózgów mieszkających dziś za granicą”. dodał premier Ľ. Zapach. Na konferencji ITAPA potwierdził też, że nie zamierza wchodzić do polityki. „Zawsze zajmowałem się pewnymi sprawami merytorycznymi, politykę nie mam w genach. Jednak gdybym miał dać rekomendację nowemu rządowi, to powinien on przede wszystkim poprawić jakość edukacji w najszerszym tego słowa znaczeniu, od seniorów po uczą krytycznego myślenia.Powinni także starać się przywrócić zaufanie do państwa poprzez zaprzestanie atakowania się nawzajem i dzielenia krajów.Niech kraje, w których zaufanie jest wysokie, jako przykład dla nas, odnoszą również największe sukcesy.

Najważniejsza jest zmiana sposobu myślenia

Od dawna mamy problem z tym, że 20 proc. najlepszych studentów wyjeżdża za granicę. „Nie jesteśmy krajem z ropą, gazem czy innymi zasobami naturalnymi. Mamy jednak wielkie zasoby, które do tej pory zaniedbywaliśmy. Zasoby ludzkie i inteligentni ludzieí”, powiedział sekretarz stanu słowackiego Ministerstwa Gospodarki Peter Švec na wiosennej konferencji ITAPA 2023. Według niego, jeśli chcemy zwiększyć konkurencyjność, musimy zmienić sposób myślenia, a także skrócić czas między pomysłem a jego realizacją .

Zmiana sposobu myślenia jest bardzo ważna także w innym obszarze. Nie tylko Peter Švec, ale także inni eksperci oceniają, że jeśli chcemy popychać innowacje do przodu, powinniśmy szukać za granicą. Dobrym przykładem jest na przykład Izrael. To kraj z mnóstwem startupów i solidnym systemem innowacji. „Zgadzam się, że Izrael jest inspirującym krajem. Cóż, nie da się tego porównać 1:1. Na przykład Izrael ma ustalony program, który rozdziela setki tysięcy euro darmowego finansowania dla start-upów. Startup ma dwa lata na wystartowanie. Jeśli startup po porażce wraca z prośbą o dofinansowanie na kolejny projekt, dostaje jeszcze więcej. Dlaczego? Bo wiedzą, że startup nauczył się na problemach i porażkach. Nie wyobrażam sobie, żeby to tutaj tak działało„, powiedział w dyskusji konferencyjnej Otomar Sláma, dyrektor Charles University Innovations Prague. Jest to najbardziej dochodowa akademicka spółka typu spin-off w Czechach, która należy do Uniwersytetu Karola i której głównym obszarem działalności jest realizacja projektów naukowych w biznesie.


SAMSUNG 4

Skupmy się na konkretnych obszarach, w które warto inwestować

Słowacja nie jest ani liderem innowacji, ani liderem cyfryzacji. Zdaniem ekspertów, którzy przemawiali na wiosennej konferencji ITAPA 2023, prawda jest taka, że ​​w ostatnich latach nie uważaliśmy tych dwóch kierunków za najważniejsze. Według European Innovation Scoreboard jesteśmy obecnie piątym najgorszym krajem w Unii Europejskiej pod względem rozwoju innowacyjności. Za nami już tylko Polska, Łotwa, Bułgaria i Rumunia. Powodem jest to, że chociaż chcemy robić wiele rzeczy, nic nie robimy właściwie. „Powinniśmy wybrać obszary, w których chcemy inwestować. Jeśli chcemy poprawić się w niektórych obszarach, musimy w nie inwestować„, uważa Pavol Šajgalík ze Słowackiej Akademii Nauk.

Paradoksalnie w tej relacji ważna jest jedna rzecz, o której często się zapomina: zaufanie. „Bez tego nie można wprowadzać innowacji. To ryzykowne środowisko, w którym zaufanie jest bardzo ważne„, podkreślił Václav Velčovský z czeskiego Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu.

Cała prawda o funduszach euro

W oba dni ITAPA dyskutowała o wycofaniu pieniędzy z Unii Europejskiej. Chociaż jesteśmy na szczycie planu naprawczego, jesteśmy na samym dole Eurofunduszy. O tym, czy jako kraj dotrzymamy kroku zaawansowanej Europie, zadecyduje również to, jak efektywnie wykorzystamy fundusze europejskie. Cóż, mamy z tym długotrwały problem. Jak potwierdził na konferencji ITAPA Peter Balík, Minister Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Administracji Informacji Republiki Słowackiej, obecnie zagrożonych jest 800 milionów euro funduszy: „To realna kwota. Dziś mamy do dyspozycji 4,3 mld euro. Część z nich można wykorzystać na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, część idzie na rozwiązanie skutków kryzysu uchodźczego. Około 2,5 mld euro zakontraktowano na inne projekty, podczas gdy projekty warte 800 milionów euro są bezpośrednio ryzykowne”.

Istnieje kilka powodów, dla których Słowacja ma problemy z uzyskaniem funduszy europejskich. Po pierwsze, zdaniem Petra Balíka, resort nie ma wpływu na wykorzystanie przez poszczególne ministerstwa środków unijnych. – Do tej pory nasz dział funkcjonował jedynie jako centralny koordynator, co musimy zmienić. Wierzę, że Ministerstwo wkrótce będzie mogło sprawować tu kontrolę. Innym problemem jest obecny sposób dystrybucji środków europejskich, w ramach którego nie wybierano najbardziej przydatnych projektów. Trzecim powodem są także odbiorcy, którzy często nie dysponują odpowiednio przygotowanymi projektami. Dlatego muszą bardziej poświęcić się przygotowaniu projektów”.

W obecnej sytuacji Ministerstwo Inwestycji wyznaczyło trzy priorytety. Muszą z godnością przestać usuwać stare fundusze europejskie, ponieważ wiele projektów jest w trudnej sytuacji. Pomaga im komórka Value for Money, od której oczekują rekomendacji w celu poprawy jakości projektów. Kolejnym priorytetem jest plan odbudowy i przetrwania Republiki Słowackiej. Trzecia płatność, która zostanie dokonana jesienią, obejmuje również kamienie milowe dla działu inwestycji. Z tego powodu Ministerstwo Inwestycji opublikowało długo wyczekiwany nabór na centra innowacji cyfrowych. Trzecim priorytetem jest bliższe przyjrzenie się działalności Slovensko IT w Koszycach. „Zwłaszcza jakość oferowanych przez nich produktów i usług. Jednocześnie chcemy rozpocząć nowe projekty informatyczne, ale w taki sposób, aby nowy rząd nie musiał ich wstrzymywać po objęciu urzędu – jak to miało miejsce trzy lata temu. „ dodał minister inwestycji Peter Balík.

Więcej informacji: www.itapa.sk

Zobacz galerię

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *