Węgry dołączają do Czech i Polski w zapewnianiu ochrony słowackiej przestrzeni powietrznej. Deklarację w tej sprawie podpisali ministrowie obrony krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) lub ich przedstawiciele – powiedział dziennikarzom minister obrony Słowacji Martin Sklenár.
Zdjęcie: TASR, Roman Hanc
Od lewej Daniel Blažkovec, Minister Obrony Republiki Czeskiej, Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Polski, Martin Sklenár, Minister Obrony Republiki Słowackiej i Kristóf Szalay-Bobrovniczky, Minister Obrony Węgier, podają sobie ręce po podpisaniu deklaracja V4 o zobowiązaniu do ochrony. W przestrzeni powietrznej Republiki Słowackiej na terenie Grand Hotelu Kempinski w Szczyrbskim Plesie, 12 czerwca 2023 r.
Czechy na spotkaniu w Tatrach Wysokich na Słowacji reprezentował wiceminister obrony Daniel Blažkovec, który na konferencji prasowej oświadczył, że Praga zamierza nadal wspierać broniącą się Ukrainę. Wypowiedzi uczestniczących polityków potwierdziły, że Węgry, w przeciwieństwie do pozostałych krajów V4, nadal odmawiają Kijowowi pomocy wojskowej.
Słowacja, po przedwczesnej likwidacji sowieckich myśliwców MiG-29, uzgodniła latem z Czechami i Polską zapewnienie ochrony nieba do czasu przejęcia przez Bratysławę zamówionych amerykańskich myśliwców F-16. Pierwsze maszyny zostaną dostarczone na Słowację w przyszłym roku w ramach opóźnienia dostaw.
Przeczytaj także Wojna pokazała, że zaopatrzenie jest ważne. Produkcja broni mogłaby zostać rozszerzona w Dubnicy
Węgry są również zaangażowane w ochronę słowackiego nieba. Poprzedni rząd Słowacji podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie wycofanych ze służby MiG-ów.
„Dziękuję wszystkim krajom za ich wsparcie. To pokazuje, że dobrzy sąsiedzi są pomocni” – powiedział Sklenár. Zdaniem słowackiego ministra właśnie w tych czasach nasi sąsiedzi okazują solidarność i wsparcie. Wierzy, że w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą mogli wykorzystać to doświadczenie z pożytkiem dla innych członków V4. Według niego współpraca w ochronie przestrzeni powietrznej nad Słowacją opiera się na aktualnych możliwościach tego kraju. Wyjaśnił, że jest to w dużej mierze zintegrowane ze sprawdzonymi procesami NATO opartymi na interesach narodowych. „Słowacja zawsze ma ostatnie słowo w przestrzeni powietrznej” – zapewnił.
Błaszczak przypomniał, że ważną spuścizną po współpracy krajów V4 jest również umieszczenie dywizji bojowej w Unii Europejskiej (UE), która będzie w stanie gotowości do końca czerwca, kiedy to inne kraje przejmą jej rolę. „Budujemy interoperacyjność, prowadzimy wspólne ćwiczenia, sporo zainwestowaliśmy w modernizację sił obronnych. W szczególności wprowadzamy do naszej armii nowe nowoczesne systemy, mamy też własne wspólne zobowiązania mobilnościowe w ramach UE. pracujemy nad zwiększeniem potencjału naszej branży bezpieczeństwa w produkcji amunicji, a nasze systemy antyrakietowe bardzo dobrze sprawdziły się również na Ukrainie” – ocenił polski minister.
Sklenár negocjował z partnerami V4 i niemieckimi w sprawie współpracy obronnej
Słowacki minister obrony Sklenár docenił nieustające zainteresowanie Niemiec bezpieczeństwem Słowacji, a zwłaszcza inicjatywę dalszego dostarczania zdolności wzmacniających zdolności słowackich sił zbrojnych. Oświadczył to w niedzielę na spotkaniu z Siemtje Möller, sekretarzem stanu w niemieckim Ministerstwie Obrony.
Spotkanie odbyło się w ramach pierwszego dnia negocjacji z Grupą Wyszehradzką (V4) i niemieckimi partnerami. Szef słowackiego ministerstwa obrony poinformował niemieckiego sekretarza stanu o zamiarze szybkiego pozyskania systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego i średniego zasięgu. Podkreślił również przekazanie dwóch systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu MANTIS, które jeszcze bardziej wzmocnią zdolność Słowacji do kontrolowania swojej przestrzeni powietrznej.
„Niemcy są strategicznym partnerem dla Słowacji i innych krajów V4 i cieszę się, że współpraca organizacji międzynarodowych i wielostronne negocjacje coraz bardziej przechodzą na poziom praktyczny, zwłaszcza jeśli chodzi o zwiększanie zdolności obronnych i wspieranie przemysłu obronnego – powiedział Sklenár.
Zgodzili się z Möllerem, że niemiecki pancerz Leopard, który jest już dostępny dla wszystkich krajów V4, oferuje potencjał do dalszego pogłębiania regionalnej współpracy obronnej.
Czołgi Leopard 2A4 są stopniowo dostarczane na Słowację jako prezent od Niemiec za dostawę bojowych wozów piechoty (BVP-1) na Ukrainę – przypomniał Departament Łączności Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej. Jednocześnie Niemcy planują przenieść swój wkład do wielonarodowej grupy bojowej NATO na Słowacji, którą również wzmocnią czołgami tego typu.
Przeczytaj także Minister Sklenár: System obrony przeciwlotniczej mógłby zostać zakupiony przez ten rząd
Sklenár i Möllerová rozmawiali także z ambasadorem RP Krzysztofem Strzałkiem, czeskim wiceministrem obrony Danielem Blažkovcem i węgierskim ministrem obrony Kristófem Szalay-Bobrovniczky. Negocjacje dotyczyły wsparcia NATO i UE dla Ukrainy, a także stanowisk państw V4 i Niemiec przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie.
Ich zdaniem wnioski z tego szczytu mogą znacząco przyczynić się do wzmocnienia sojuszu transatlantyckiego i wspólnej obrony. „Ponadto szczyt jest okazją do jasnego wyrażenia naszych interesów zmierzających do wzmocnienia naszych zdolności obronnych, a także okazją do wysłania jasnego sygnału, że pozostajemy zaangażowani we wspieranie ukraińskich obrońców w ich wysiłkach na rzecz odzyskania terytoriów okupowanych przez Rosję, – dodał Sklenár.
„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.