Bombardują miasta, a ich piraci atakują służby humanitarne i medyczne. Jak wygląda cyberwojna na Ukrainie

Nowy raport pokazuje związek między operacjami Rosji w przestrzeni fizycznej i cyberprzestrzeni.

Ukraińskie służby ratunkowe stają w obliczu licznych cyberataków podczas rosyjskich bombardowań. O związku między operacjami w przestrzeni fizycznej i cyberprzestrzeni on mówi nowy raport od Cloudflare. Świadczy usługi ochrony usług sieciowych kilku ukraińskim organizacjom. O temacie powiadomiony Portal przewodowy.

Cloudflare oferuje ochronę firmom na całym świecie poprzez projekt o nazwie Galileo. System umożliwia użytkownikom korzystanie z usług Cloudflare, które pomagają organizacjom lepiej bronić się przed atakami DDoS, czyli uniemożliwiać dostęp do usług sieciowych poprzez przeciążanie ich dużą liczbą żądań. Ponadto projekt Galileo zapewnia ochronę przed wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach aplikacji internetowych lub infekcją sieci złośliwym kodem.

Na Ukrainie z usług Cloudflare korzysta wiele podmiotów, które są niezbędne do rozwiązywania sytuacji kryzysowych i awaryjnych. Należą do nich np. różne służby ratownicze zapewniające opiekę medyczną, czy też usługi mające na celu pomoc humanitarną, takie jak zaopatrzenie w wodę, żywność czy lekarstwa.

Organizacje zaangażowane w projekt Galileo odnotowują wyższy wskaźnik cyberataków podczas ataku. Tym samym Rosja stara się wspierać swoje działania militarne operacjami w cyberprzestrzeni, które uniemożliwiają Ukraińcom adekwatne reagowanie na ataki fizyczne.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *