Ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich UE zgodzili się w czwartek na zmianę zasad w obszarze unijnej polityki migracyjnej i azylowej. Poinformowała o tym szwedzka prezydencja Rady UE. Poinformowały o tym agencje AFP i DPA. Sprzeciwiły się temu tylko Węgry i Polska. Reforma przewiduje obowiązkową solidarność z krajami przeciążonymi azylantami, a także szybsze rozpatrywanie odrzuconych wniosków.
Zdjęcie: Iwan Majerski
Uchodźcy z Syrii w pobliżu stacji Kúty.
Szwecja określiła plany jako równowagę między odpowiedzialnością a solidarnością. Jednak Austria, Holandia i Włochy sprzeciwiły się, że proponowane reformy były niewystarczające i zaproponowały kilka zmian.
Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser nazwała czwartkowe porozumienie w sprawie sieci społecznościowej historycznym sukcesem UE, nowej solidarnej polityki migracyjnej i ochrony praw człowieka.
Zmiana przepisów dotyczy udzielania azylu w UE i nowych wymogów dla osób, które nie spełniają warunków do uzyskania prawa pobytu – pisze agencja APA. Po uzyskaniu zgody ministrów spraw wewnętrznych rozpoczną się negocjacje między państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim.
Ucz się więcej Kwoty migracyjne znów budzą sensację. Pellegrini wezwał Šimka, aby nie zmieniał kursu
Zamiast obowiązkowej redystrybucji migrantów, odrzuconej przez Czechy, Polskę i Węgry, kiedy próbowały ją wprowadzić siedem lat temu, przyjęta propozycja zakłada, że relokacje będą tylko jedną z opcji pomocy przeciążonym krajom.
Inne warianty to bezpośredni wkład finansowy i inna pomoc, na przykład wysłanie ekspertów lub wsparcie rzeczowe. Z kolei kraje, przez które migranci przedostają się do Unii, będą teraz odpowiedzialne za przyspieszoną procedurę azylową. Ma to przyspieszyć powrót kandydatów, którym się nie powiodło, do kraju pochodzenia.
W odpowiedzi na dużą liczbę osób ubiegających się o azyl kilka krajów członkowskich UE zażądało szybkiego rozwiązania problemu migracji. Negocjacje ministrów spraw wewnętrznych były jednak długie.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.