A co z Rosją? Bukaresztańska Dziewiątka przyjechała do Bratysławy, aby to powiedzieć – Świat – Wiadomości

W Bratysławie spotkało się wschodnie skrzydło Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szefów państw bukareszteńskiej dziewiątki (B9) powitała prezydent Zuzana Čaputová. Na Słowację przybyli prezydenci Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Węgier i Rumunii, a Bułgarię reprezentował wiceprezydent. Dołączył do nich sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dołączył za pośrednictwem transmisji wideo.



Zdjęcie: ,

Uczestnicy szczytu Bucharest Nine w Bratysławie. Od lewej do prawej: sekretarz generalny NARO Jens Stoltenberg, prezydent Czech Petr Pavel, Rumunin Klaus Iohannis, Estończyk Alar Karis, prezydent Słowacji Zuzana Čaputová, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, polski Andrzej Duda, prezydent Węgier Katalin Nováková, prezydent Łotwy Egils Levits i bułgarski wiceprezes Prezydent Iliana Jotowa.




Lider Sojuszu Północnoatlantyckiego był na tym samym szczycie na Słowacji w 2019 roku, kiedy takie spotkanie odbyło się w Koszycach. „Nie chcemy nowej zimnej wojny. Wierzymy, że poprawa stosunków z Rosją jest możliwa. Chociaż zajmie to trochę czasu, musimy przezwyciężyć te trudności” – powiedział wówczas „Prawdzie” Stoltenberg.

Čaputová: Dalsze wsparcie dla Ukrainy przybliża nas do pokoju

Wideo

Przemówienie prezydenta Słowacji Zuzany Čaputovej na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki w Bratysławie.

Silniejsze NATO

Dziś oczywiście wszystko jest inne w przypadku Rosji. Moskwa rozpoczęła w zeszłym roku wielką inwazję na Ukrainę, która pochłonęła już dziesiątki tysięcy istnień ludzkich. Zachód wspiera Kijów militarnie, finansowo i humanitarnie. A ugrupowanie B9 również nabrało nowego znaczenia, ponieważ od czasu rosyjskiej agresji NATO znacznie zwiększyło swoją aktywność na wschodniej flance. Na Słowacji działa już wielonarodowa grupa bojowa pod czeskim dowództwem. Sojusz przed inwazją miał takie struktury tylko w krajach bałtyckich iw Polsce.

Przed spotkaniem Čaputová przypomniała, że ​​od 2015 r. przywódcy B9 regularnie spotykają się przed szczytem NATO, by uzgadniać swoje stanowiska. Odbywa się w dniach 11.-12. Lipiec w Wilnie na Litwie.

Sojusz stoi przed kilkoma decyzjami, na które państwa B9 chcą wpłynąć. Większość z nich chce jeszcze silniejszej obecności NATO na wschodniej flance. Słowacja koncentruje się głównie na obronie przeciwlotniczej, którą obecnie zapewniają jej sojusznicy, ale rząd może próbować pozyskać własne systemy. Inne kraje proszą o więcej sojuszniczych żołnierzy.

Wideo

Szczyt Dziewięciu Prezydentów w Bukareszcie

„Dla bezpieczeństwa wschodniej flanki przywiązujemy szczególną wagę do wzmocnionej zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w sposób rotacyjny i trwały. Popieramy nowe plany sojusznicze jako podstawę naszej zmodernizowanej obrony zbiorowej i wzywamy wszystkich sojuszników do wniesienia sił i zdolności do tych działań” – napisali przywódcy w konkluzjach szczytu.

Na szczycie Čaputová zaapelowała o dodatkową pomoc dla Kijowa. „Dalsze wsparcie dla Ukrainy przybliża nas do pokoju” – powiedział słowacki prezydent, dodając, że okazało się, że kraje sojuszu są bardziej odporne, niż wyobrażali sobie ich przeciwnicy.

Macron, globsec Ucz się więcej Czy Macron rozumie już Europę Wschodnią? Wysłał Ukrainę w drodze do NATO

Stoltenberg opisał B9 jako ważną platformę współpracy i powiedział, że zbliżający się szczyt NATO podejmie fundamentalne decyzje. „Zbliżymy Ukrainę do NATO. Rosja nie ma prawa weta w kwestii rozszerzenia” – powiedział w Bratysławie sekretarz generalny Sojuszu, wskazując, że 2 proc. PKB, które kraje powinny wydawać na obronę, powinno być minimum. .

„Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne” – powiedział rumuński prezydent Klaus Iohannis. Przypomniał, że jego kraj ma najdłuższą granicę z Ukrainą. „Jesteśmy na pierwszej linii tego, co robi Rosja. Musimy wzmocnić obronę narodową i obecność sojuszniczą” – powiedział szef państwa.

W ten sam sposób wypowiadał się prezydent RP Andrzej Duda. „To jasne, że wschodnie skrzydło zostało dotknięte brutalnymi działaniami Rosji i musimy wspólnie stawić czoła wyzwaniom. Rosja jest permanentnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Ukrainie potrzebna jest jasna perspektywa członkostwa w NATO” – powiedział Duda.

Sygnał dla aliantów

„Istotne jest, aby platforma B9 i inne podobne formaty wysłały sygnał do państw sojuszu, które są bardziej niechętne. Mówią im, że zrobią to, co konieczne. Pokazują wolę i determinację, a to jest szczególnie ważne na flankę wschodnią, gdzie Rosję trzeba będzie odstraszyć, aw dłuższej perspektywie powstrzymać.

Łotwa, NATO Ucz się więcej NATO wzmacnia swoją wschodnią flankę. Ekspert ocenia, czy Rosji to wystarczy

Dużą rolę w tym procesie może odegrać pogłębianie więzi i zobowiązań państw regionu. Nie tylko dlatego, że państwa na wschodniej flance są gotowe zrobić więcej dla swojej obrony, tak jak od dawna domagają się Stany Zjednoczone, kluczowy partner NATO” – powiedział Benjamin Tallis, analityk ds. .

„B9 odgrywa ważną rolę w mobilizowaniu krajów zachodnich do przyspieszenia wsparcia dla Ukrainy i pomocy w określeniu, co należy dostarczyć Kijowowi i kiedy powinien je otrzymać. Kraje B9 są również ambitniejsze w zrozumieniu gwarancji bezpieczeństwa, które Ukraina powinna otrzymać i zgadzają się że może być bezpieczny tylko wtedy, gdy jest częścią NATO” – Alena Kudzko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych z GLOBSEC.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *