W 2022 roku Słowacja udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 168 mln euro i była jednym z największych dostawców pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Wynika to z ogólnej oceny obronności Republiki Słowackiej na rok 2022.
Jak stwierdzono w dokumencie, niesprowokowana agresja zbrojna Rosji na Ukrainę była głównym wydarzeniem, które wpłynęło na politykę obronną i fundamentalnie zmieniło środowisko bezpieczeństwa. Słowacja zdecydowanie potępiła rosyjską agresję i przez cały rok wspierała Ukrainę, udzielając pomocy humanitarnej, wojskowej i finansowej.
Częścią pomocy dla Ukrainy był system obrony powietrznej S-300, a także 30 BVP-1, sprzęt do usuwania min, pięć helikopterów, amunicja, paliwo i broń strzelecka. „Dostarczyła również państwowa firma Konštrukta-Defence osiem sztuk haubic Zuzana na podstawie umowy handlowej z Ukrainą.
Ministerstwo Obrony Narodowej pozyskało środki na produkcję kolejnych 16 haubic Zuzana-2 sojuszników i otwarcie centrum naprawy uszkodzonego sprzętu wojskowego na wschodzie Republiki Słowackiej we współpracy z Niemcami” – czytamy w dokumencie. Jednocześnie Republika Słowacka zapewniła centrum logistyczne do koordynacji pomocy materialnej i wojskowej innych sojuszników Ukrainy oraz pomogła zapewnić transport ponad tysięcy ton sprzętu wojskowego z zasobów Sił Zbrojnych (OS) Republiki Słowackiej, jak również innych krajów, które przejechały tranzytem przez terytorium Republiki Słowackiej na Ukrainę.
W ciągu ostatniego roku Słowacja wzmocniła również swoje zdolności obronne. Na terytorium Republiki Słowackiej utworzono wielonarodową grupę bojową NATO, w skład której wchodzą również jednostki słowackie. System S-300, który został przekazany Ukrainie, został zastąpiony bateriami Patriot w celu zapewnienia obrony powietrznej. Do czasu przylotu samolotu F-16 przestrzeń powietrzna Czech i Polski zapewniała czasową ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej. W tym samym czasie uchwalono również dwie nowelizacje ustawy o siłach zbrojnych.
„Pierwszy zezwolił na dowodzenie wyznaczonymi jednostkami Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej na terytorium Republiki Słowackiej przez dowódcę NATO. Ta nowelizacja prawna poprawiła integrację Sił Zbrojnych Słowacji z systemem zbiorowej obrony skrzydła wschodniego NATO” – czytamy w dokumencie, dodając, że druga z poprawek zezwalała na użycie słowackich sił zbrojnych do ochrony obiektów wojskowych, obiektów i konwojów. przeciwko przelotom zabronionym bezzałogowym statkom powietrznym.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.