Mimo negatywnych sygnałów ze strony rządu szwajcarska grupa zbrojeniowa Ruag oficjalnie wystąpiła o eksport 96 wycofanych ze służby czołgów Leopard 1. Według agencji DPA, Szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych (SECO) Ministerstwa Gospodarki potwierdził to dzisiaj.
Zdjęcie: SITA/PA, Tobiasza Kleinschmidta
Żołnierz przechodzi obok czołgu podstawowego Leopard 1 A4 wystawionego w koszarach Graf Stauffenberg w Sigmaringen w Niemczech.
Jak informuje firma, kupnem tych czołgów zainteresowany jest niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall. Używane czołgi, które obecnie nie są dopuszczone do użycia bojowego, powinny później zostać wysłane na Ukrainę – powiedziała rzeczniczka szwajcarskiego koncernu.
W marcu SECO odpowiedziało już na nieformalne pytanie Ruagi, że nie pozwoli na taki handel. Szwajcaria trzyma się swojej neutralności, co uniemożliwia jej militarne wspieranie jakiegokolwiek kraju w konflikcie wojennym. Tym uzasadnieniem Szwajcaria dotychczas odmawiała wydania Ukrainie amunicji, którą Berno przed laty sprzedawało Niemcom. Szwajcaria zakazuje bezpośredniej odsprzedaży sprzętu wojskowego na podstawie umów handlowych.
Rzeczniczka Ruag, Kirsten Hammerich, wyjaśniła wniosek o eksport pomimo dorozumianej odmowy w ramach DPA w następujący sposób: „Chcielibyśmy uzyskać formalną decyzję od SECO, aby lepiej ocenić opcje biznesowe”.
Szwajcaria kupiła omawiane czołgi od Włoch kilka lat temu. Armia szwajcarska chciała je zmodyfikować i odsprzedać lub wykorzystać jako części zamienne. DPA poinformowało, że czołgi nadal znajdują się we Włoszech.
W ubiegłym tygodniu szwajcarski rząd zdecydował się na odsprzedaż 25 wycofanych z eksploatacji czołgów bojowych Niemcom. Czołgi miałyby zastąpić te, które Niemcy dostarczyły Ukrainie. Jednocześnie niemieccy ministrowie zapewnili Berna, że Berlin nie wyśle czołgów ze Szwajcarii na Ukrainę. Eksport ze Szwajcarii wymaga jednak zgody szwajcarskiego parlamentu i SECO.
Ucz się więcej Czy trafią na Ukrainę? Czechy chcą kupić szwajcarskie lamparty zachowane od 40 lat
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.