Należał do najbardziej wpływowych mężów stanu okresu powojennego i jest jednym z twórców polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za udział w porozumieniu o zakończeniu walk wojsk amerykańskich w Wietnamie. Do dziś ma wpływ na wydarzenia polityczne, jego słowo waży i budzi szacunek. W sobotę 27 maja doradca ds. bezpieczeństwa narodowego dwóch byłych prezydentów USA i były sekretarz stanu USA Henry Kissinger obchodzi swoje 100. urodziny.
Zdjęcie: SITA/PA, Michał Sohn
Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger na zdjęciu w 2020 roku.
Heinz Alfred Kissinger urodził się 27 maja 1923 roku w bawarskim mieście Fürth. Po piętnastu latach jego rodzina musiała opuścić Niemcy. Przed nazistami uciekła do Stanów Zjednoczonych w 1938 roku, gdzie zmieniła nazwisko na Henry. Od piętnastego roku życia pracował w fabryce i jednocześnie uczęszczał do szkoły wieczorowej. Po zakończeniu II wojny światowej, podczas której służył w armii Stanów Zjednoczonych, studiował historię i filozofię na Uniwersytecie Harvarda, gdzie w 1954 r. uzyskał stopień doktora. W 1962 r. zostaje mianowany profesorem tej uczelni.
Ucz się więcej Kissinger radzi: przyjąć Ukrainę do NATO i pozostawić Krym Rosji
Prezydent USA Richard Nixon mianował Kissingera na początku 1969 roku doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Po rezygnacji Nixona, którego działalność polityczną przerwała afera Watergate, pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Geralda Forda.
Od 22 września 1973 do 20 stycznia 1977 kierował dyplomacją amerykańską. Henry Kissinger był jednym z zaledwie dwóch sekretarzy stanu urodzonych za granicą w historii Stanów Zjednoczonych. Drugim ministrem była Madeleine Albright, z domu Korbelová, urodzona w Pradze.
Kissinger miał zaledwie 54 lata, gdy opuścił stanowisko sekretarza stanu, ale mimo ogromnej reputacji nie wrócił na oficjalne stanowisko. Niektórzy politolodzy amerykańscy zwracają w tym kontekście uwagę, że nie został on członkiem rządu także dlatego, że żaden inny amerykański prezydent nie chciał zostać przyćmiony przez Kissingera, który zwracałby na niego zbyt wiele uwagi.
Henry Kissinger wszedł do historii dyplomacji promując politykę odprężenia, czyli łagodzenia napięć między Stanami Zjednoczonymi, Związkiem Radzieckim i Chinami. Przyczynił się np. do zawarcia porozumień o ograniczeniu broni jądrowej między Waszyngtonem a Moskwą.
Ucz się więcej Kissinger: Ukraina należy do NATO, ale Rosja musi mieć szansę
Mówi się, że na początku lat 70. wykorzystał Mistrzostwa Świata w Tenisie Stołowym, które odbyły się w japońskim mieście Nagoya w 1971 roku, do normalizacji stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które były punktem krytycznym, ukuwając termin „dyplomacja ping ponga” . . W następnym roku prezydent USA Richard Nixon odbył swoją pierwszą historyczną wizytę w Chinach. Stało się to w lutym 1972 roku.
Kissinger świętował także swoje sukcesy w tak zwanej dyplomacji wahadłowej, szczególnie na Bliskim Wschodzie, gdzie pomógł zakończyć arabsko-izraelską wojnę Jom Kippur w 1973 roku.
Największym osiągnięciem realpolitik Henry’ego Kissingera jest mediacja w sprawie zawarcia porozumienia pokojowego kończącego wojnę w Wietnamie i wycofanie wojsk amerykańskich z azjatyckiego kraju, za co w 1973 roku otrzymał pokojową Nagrodę Nobla.
Jednak w ramach odtajnienia dokumentów rządów Nixona i Forda Kissinger znalazł się pod presją opinii publicznej i organizacji praw człowieka w sprawie polityki USA w Ameryce Południowej i Timorze Wschodnim.
Nawet w podeszłym wieku Henry Kissinger aktywnie zabiera głos i formułuje odważne stanowiska, kiedy np. deklaruje, że „żeby zrozumieć Putina, trzeba czytać Dostojewskiego, a nie Mein Kampf”.
Jego słowa, dotychczas dla wielu tabu, wywołały szeroką dyskusję. W maju 2022 r. wysłał je telebridge’em do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii. Powiedział, że rozmowy z Moskwą są niezbędne, sugerując, że Ukraina będzie musiała zrezygnować z części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją.
Niecały rok później, 17 stycznia 2023 r., w swoim internetowym wystąpieniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Kissinger nie wykluczał już członkostwa Ukrainy w NATO. Potwierdził to w niedawnym wywiadzie dla prestiżowego brytyjskiego tygodnika The Economist. Według weterana światowej dyplomacji Kijów musi zostać przyjęty do NATO, aby sojusz mógł go zarówno chronić, jak i powstrzymywać.
Źródło: www.britannica.com, https://history.state.gov, www.nobelprize.org, www.spiegel.de
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.