Czym jest polipragmazja i jak farmaceuta może pomóc pacjentowi, gdy lekarz nie ma czasu na konsultacje? Polecany przez PharmDr. Pavel Petrovič z PLUS LEKÁRNE LIBRA w Dlhý dielo w Bratysławie.
unipharma, pr, nie stosować FarmacjaDr. Pavel Petrovič Jr., apteka LIBRA
Polipragmazja i przestrzeganie zaleceń przez pacjentów są ważnymi aspektami zdrowia publicznego na całym świecie i stanowią ważny element opieki zintegrowanej.
Polipragmazja lub polipragmazja występuje, gdy pacjent musi przyjmować kilka leków jednocześnie. Występuje głównie u pacjentów w podeszłym wieku, cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza, ale także przewlekły ból czy bezsenność.
Nierzadko zdarza się, że pacjenci z problemami układu oddechowego, cukrzycą typu 2 lub chorobą niedokrwienną serca przyjmują od sześciu do dziewięciu leków w ciągu dnia, aby zmniejszyć długoterminowe ryzyko dalszych powikłań.
Polipragmazja ma również wiele negatywnych konsekwencji. Rosnące stosowanie wielu leków wiąże się z wyższymi kosztami opieki zdrowotnej i zwiększonym ryzykiem niepożądanych interakcji leków. Dlatego pracownicy służby zdrowia muszą ocenić każdy lek i rozważyć jego potencjalne skutki uboczne i potencjalne korzyści. Na szczęście elektroniczna recepta, elektroniczna dokumentacja medyczna i elektroniczne wyniki badań laboratoryjnych mogą w tym bardzo pomóc.
Ważną rolę odgrywają również farmaceuci, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem klinicznym, aby wskazać pacjentowi, które leki najlepiej przyjmować samodzielnie, a które można przyjmować z innym lekiem. Wiele leków, które mogą podrażniać żołądek lub np. obniżać komfort pacjenta, można przenieść na inną porę dnia. Zwykle jest to możliwe, ale wymaga cierpliwości ze strony pacjenta. Wielokrotnie możemy poprosić pacjenta o kontakt z lekarzem prowadzącym i skonsultowanie z nim zmiany leczenia zaproponowanej przez farmaceutę.
Istnieje szereg leków, które technologicznie lub z punktu widzenia wchłaniania i biodostępności muszą być przyjmowane na pusty żołądek i bez innych leków. Istnieje również wiele bardzo dobrze tolerowanych substancji aktywnych, dlatego często łączy się je w jednej tabletce. Tabletki złożone lub proszki do inhalacji są już dość klasyczne. Jednak lekarz musi najpierw odpowiednio dopasować pacjenta, a to czasami zajmuje dużo czasu. Ponieważ czasami pacjenci woleliby wziąć „eliksir = pigułka na wszystko” na swój konkretny problem, niestety nie ma czegoś takiego. Każdy organizm jest inny i ma wiele różnych parametrów wchłaniania i skuteczności. Dlatego przygotowanie/miareczkowanie pacjenta to długotrwały proces. Kiedy jednak pacjentowi w końcu zostanie zaaplikowana tabletka trójskładnikowa, która odpowiednio reguluje jego ciśnienie, jeśli weźmie kolejną dwu/trzyskładnikową na cukrzycę, to już zwycięstwo. Jest łatwy w użyciu, minimalne interakcje. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość, należy komunikować i konsultować poszczególne aspekty i komfort leczenia. Mimo, że te wieloskładnikowe tabletki są o rząd wielkości wyższe, mogą znacząco podnieść codzienny komfort.
W idealnym systemie chciałoby się znaleźć profilaktyczne oświecenie dla wszystkich tych, którzy nie są jeszcze „cierpliwi”. Dlatego nie lekceważ badań profilaktycznych, a osobiście apelowałbym przede wszystkim o zdrowy tryb życia – regularne ćwiczenia, zdrową i zbilansowaną dietę, mniej stresu, wystarczającą ilość snu i spędzanie czasu na łonie natury. Może powinniśmy trochę mniej, jeśli w ogóle, zajmować się polipragmatyką i nadużywaniem leków.
System rezerwacji leków na receptę znajduje się pod adresem etabletka.sk
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.