Ochrona przyrody musi zaczynać się od jej zrozumienia, to główna idea założycieli aplikacji mobilnej Lesmír – Leii Kurpasovej i ekologa Erika Baláža. Dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej już drugi rok odkrywają przed publicznością tajemnice słowackiej przyrody. Aby kontynuować w nowych miejscach, obecnie potrzebują pomocy publicznej.
Na platformie crowdfundingowej Startlab możesz obecnie wesprzyj zbiórkę Lesmíra na utworzenie nowych cyfrowych ścieżek edukacyjnych w okolicach Zwolenia iw Tatrach.
„Wielu ludzi na Słowacji zdaje sobie sprawę, że przyroda ma ogromną wartość, ale być może nie znaleźliśmy jeszcze odpowiedniego sposobu traktowania jej w sposób, który by ją chronił lub ulepszał” – mówi założyciel projektu, Erik Baláž. Z tego powodu wymyślił Lesmír, kieszonkowy przewodnik przyrodniczy w formie aplikacji mobilnej.
W naturze pokaże ci to, czego sam byś nie zauważył
Aplikacja Lesmír zawiera tematyczne ścieżki edukacyjne, które prowadzą po określonych trasach w przyrodzie Tatr i okolic Bratysławy. Aplikacja prowadzi Cię po trasie wybranego szlaku i w zależności od Twojej lokalizacji stopniowo odblokowuje dla Ciebie krótkie filmy edukacyjne, dzięki którym możesz dowiedzieć się więcej o tym, gdzie aktualnie się znajdujesz lub na wybrany temat.
Szlaki odkrywają przed zwiedzającymi wiele ciekawostek dotyczących różnych procesów naturalnych i życia dzikich zwierząt. Dowiesz się na przykład, że wilki są bardzo podobne do nas ludzi w sposobie życia, dowiesz się, jak drzewa komunikują się ze sobą dzięki grzybom w ziemi, czy jak zachować się w obliczu niedźwiedzia.
Aplikacja stworzyła możliwość sensownego wykorzystania nowoczesnych technologii w przyrodzie. Dzięki alertom na poszczególnych filmach możliwe jest aktywne poznawanie przyrody, bezpośrednio w terenie. Jednocześnie możesz natychmiast sprawdzić informacje o filmach, ponieważ często zobaczysz je tuż przed sobą.
Aplikacja dla rodzin i pełnosprawnych turystów
„Filmy z chodnika były niesamowite, pouczające, interesujące nawet dla dziesięciolatków i pomocne w motywowaniu ich do dalszej pracy” — czytamy w recenzji użytkownika aplikacji Lesmír.
Aplikacja mobilna oferuje treści dla dzieci i dorosłych odwiedzających przyrodę. Trasę, którą zwiedzasz z Lesmírem, można wybrać na podstawie długości, lokalizacji i trudności.
Dlaczego korzystanie z przewodnika jest ważne?
Informacje, które użytkownik zdobywa na szlakach, powinny pogłębiać jego związek z naturą. Założyciele projektu wierzą, że pierwszym krokiem do lepszej ochrony naszej przyrody jest jej lepsze poznanie. Jednocześnie Lesmír wprowadza nowy, interaktywny sposób poznawania przyrody, zachęca użytkownika do wrażliwości na otoczenie. Ponadto aplikacja może pomóc w rozwoju turystyki – tworzenie ścieżek dydaktycznych w nowych miejscach pomaga wspierać rozwój turystyki w regionach. W ten sposób liczba odwiedzających może wzrosnąć i przyczynić się do aktywności gospodarczej regionu.
Lesmír chce rozszerzyć działalność na nowe lokalizacje
Obecnie aplikacja zawiera ścieżki dydaktyczne w Zachodnich Wysokich i Tatrach oraz w przyrodzie wokół Bratysławy. W tym roku Lesmír chce poszerzyć swoje portfolio o rzadkie obiekty przyrodnicze w pobliżu miasta Zvolen i uzupełnić ofertę tatrzańskich szlaków. Przewodnicy, którzy mają dogłębną wiedzę na temat danych lokalizacji, przeprowadzą Cię przez wszystkie lokalizacje za pomocą filmów.
W przypadku udanej kampanii w tym roku powinna powstać ścieżka edukacyjna na rzece Slatina z Martiną Paulíkovą z OZ Slatinka, która stoi za uratowaniem tego terenu. Znajduje się tu również wyznaczony szlak wypasu ze stuletnimi dębami „Gavurky”, po których poprowadzi konserwator zabytków Michał Wieżik. Po przekroczeniu limitu 100% ustalonej kwoty, kolejne cele to szlaki tatrzańskie. W przypadku udanej zbiórki, tatrzańskie szlaki w aplikacji zostaną uzupełnione o tatrzański szlak ziołowy z Zuzaną Kaliską oraz ścieżkę edukacyjną Sekretne życie świstaków z znawcą świstaków Pavlo Ballem.
Partnerem kampanii crowdfundingowej został fundusz Fundacji Centrum Filantropii Kaufland Endowment Fund, który zobowiązał się do wpłacenia wszystkich datków na rzecz kampanii.
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.