15 maja 2023 o 17:05 I
Za tę samą hospitalizację w UNB Union zapłacił o tysiąc mniej niż VšZP w 2021 roku.
BRATYSŁAWA. W ubiegłym roku prywatne firmy ubezpieczeniowe Dôvera i Union zapłaciły szpitalom do 64 mln euro mniej za opiekę zdrowotną swoich pacjentów. Paradoksalnie, sumy wypłacane są dodatkowo przez Powszechne Państwowe Towarzystwo Ubezpieczeń Zdrowotnych, które średnio płaci szpitalom więcej pieniędzy niż prywatnym firmom ubezpieczeniowym za poszczególne operacje.
Problem ten został zgłoszony w grudniu ubiegłego roku przez Departament Optymalizacji Zasobów (ÚHP) Ministerstwa Finansów we współpracy z Instytutem Analiz Zdrowotnych (IZA) Ministerstwa Zdrowia. Do podobnego wniosku doszedł Urząd Nadzoru Opieki Zdrowotnej, który swoje ustalenia opublikował w tym tygodniu we wtorek.
Nierówne płatności dla szpitali są spowodowane źle wdrożonym systemem. Szpitale otrzymują płatności ryczałtowe od firm ubezpieczeniowych za hospitalizacje.
Ryczałty wypłacane przez ubezpieczenia szpitalom za hospitalizacje zostały ustalone blisko sześć lat temu przez Ministerstwo Zdrowia, kiedy eksperymentowało ono z systemem refundacji opieki zdrowotnej znanym pod akronimem DRG. Został on ustalony w 2017 r. według różnych kryteriów, z których jednym była wielkość bazy ubezpieczeniowej.
Jednak z biegiem lat pakiety nie uwzględniają już w pełni liczby osób ubezpieczonych w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Ich liczba wzrasta, zwłaszcza w przypadku prywatnych kas chorych – Dôvere i Union, podczas gdy największy VšZP maleje.
Stan rozszerzył listę diagnoz o tysiące nowych Kontynuuj czytanie
Ubezpieczyciele płacąc za hospitalizacje nadal nie traktują priorytetowo tzw. casemix, czyli kosztu hospitalizacji. Według niego prawdziwą wartość poszczególnych interwencji można obliczyć, uśredniając wszystkie interwencje i biorąc pod uwagę ich trudność. Nie ma znaczenia, czy pacjent podczas pobytu w szpitalu jest operowany na wyrostku robaczkowym, czy na sercu.
Dlatego też zdarza się, że VšZP swoim nieproporcjonalnym ryczałtem przekracza swoimi opłatami koszty przeciętnej hospitalizacji, podczas gdy prywatne firmy ubezpieczeniowe wysyłają do szpitali kwoty niższe niż ich koszty zabiegów.
Cały problem powinien zostać rozwiązany na początku przyszłego roku, kiedy system DRG powinien zacząć w pełni funkcjonować. Musi dopilnować, aby na przykład wycięcie wyrostka robaczkowego było opłacane w ten sam sposób w porównywalnych szpitalach i aby trzy towarzystwa ubezpieczeniowe płaciły szpitalom tę samą kwotę.
W artykule przeczytasz:
- O ile mniej płacą średnio prywatne firmy ubezpieczeniowe niż VšZP
- Dlaczego prywatne firmy ubezpieczeniowe płacą mniej niż VšZP
- Co Dôvera i Union mówią o wynikach analityków
- W jaki sposób można rozliczać płatności między firmami ubezpieczeniowymi
Kosztem VšZP i państwa
„Za przeciętną hospitalizację w 2021 r. Szpital Uniwersytecki w Bratysławie otrzymał 3066 euro” – podają przykład Adam Marek z ÚHP i Matej Mišík z IZA w grudniowym raporcie na temat nierównego finansowania szpitali.
„Jednakże szpital nie był jednakowo opłacany przez każdą firmę ubezpieczeniową. Jeśli pacjentka była hospitalizowana z VšZP, otrzymywała 3297 euro. Jeśli z Dôvera, 2653 euro, a jeśli z Union, tylko 2233 euro, mimo że był to równie wymagający pacjent” – kontynuują eksperci z Ministerstwa Finansów i Zdrowia.
Na koniec 2021 roku Szpital Uniwersytecki w Bratysławie odnotował stratę w wysokości 48 mln euro.
„Gdyby prywatne firmy ubezpieczeniowe płaciły za hospitalizację w taki sam sposób jak VšZP, straty byłyby o 13 milionów mniejsze” – wyjaśniają eksperci.
Gdyby wszystkie firmy ubezpieczeniowe płaciły tyle samo za te same usługi we wszystkich słowackich szpitalach w 2021 r., VšZP zaoszczędziłoby 84 mln, ponieważ instytucje medyczne otrzymałyby taką samą kwotę oprócz prywatnych firm ubezpieczeniowych Dôvera i Union.
O ile mniej Dôvera i Union płaciły szpitalom niż VšZP
- 2022 – 64 mln euro
- 2021 – 84 mln
Źródło: ÚDZS, ÚHP i IZA.
„Według wyliczeń ÚDZS prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe Dôvera i Union płacą mniej niż państwowe VšZP za uznaną szpitalną jednostkę produkcyjną, czyli za taką samą pracę w szpitalu” – powiedziała Monika Hudecová, rzeczniczka urzędu monitorującego .
Jednostka produkcji służy na przykład do wyrażenia liczby różnych operacji, pod względem złożoności i kosztów, które szpital przeprowadzi w ciągu roku.
„Każda hospitalizacja ma trudność wyrażoną liczbowo na tej samej skali, co umożliwia ich dodawanie. Dzieląc sumę opłat przez sumę hospitalizacji uwzględniających trudność, otrzymujemy cenę jednostkową, odpłatność „standardowej hospitalizacji” – wyjaśnia Marek z ÚHP.
Dziennik MŚP miał okazję przyjrzeć się tym cenom jednostkowym hospitalizacji, obliczonym przez analityków z ÚDZS i ÚHP.
helpdesk@sme.sk abyśmy mogli Ci pomóc.” data-msg-btn-logout=”Zaloguj się jako inny użytkownik” data-msg-btn-close=”Pozostań zalogowany” >
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.