Korzystny efekt bazy przyczynił się również do powrotu branży „na plusy” w porównaniu do roku poprzedniego. Przejawiło się to przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, ale także w przemyśle energetycznym i petrochemicznym. Stwierdził to analityk UniCredit Bank Ľubomír Koršňák w komentarzu do marcowych danych o produkcji przemysłowej opublikowanych przez Urząd Statystyczny Republiki Słowackiej.
„Wręcz przeciwnie, od kilku miesięcy boryka się z problemami produkcja elektroniki użytkowej. Słabszy marzec odczuli także producenci innego sprzętu elektrycznego oraz producenci żywności” – wyjaśnił Koršňák.
Według niego wojna na Ukrainie, rekordowa inflacja, ale także skutki zaostrzenia warunków monetarnych na kilku ważnych rynkach eksportowych słowackich przemysłowców mogą nadal pogarszać kondycję kilku gałęzi słowackiego przemysłu.
Perspektywy branży na najbliższe miesiące pozostają jednak relatywnie pozytywne. W kwietniu nastroje w krajowym przemyśle nadal się poprawiały, osiągając niemal roczne maksimum. W przeciwieństwie do poprzednich miesięcy wspierały je już poprawiające się zamówienia. Stabilizacja szoku energetycznego i stopniowe wygaszanie ożywienie popytu zewnętrznego powinno również pomóc słowackiemu przemysłowi pod koniec roku, który już powinien stopniowo wychodzić z dołka”, uważa Koršňák.
Perspektywy pozostają niepewne
Według niego wąskie gardła w łańcuchach dostaw nadal będą odgrywać ważną rolę w kluczowej branży motoryzacyjnej. Mogą pozostać (w porównaniu z wiosną ub. r.) przynajmniej częściowo rozluźnione, ale nadal będą zakłócać produkcję w słowackich fabrykach samochodów i przyczyniać się do wzrostu zmienności produkcji tej części przemysłu.
„Nawet w pozostałych miesiącach roku problemy w branży motoryzacyjnej prawdopodobnie utrzymają się głównie po stronie podaży. Jednocześnie produkcja może również zostać czasowo ograniczona w związku z przygotowaniami producentów samochodów do nowego produkcji, której pozytywne efekty mogą wręcz przeciwnie, pozytywnie objawiać się od drugiej połowy roku” – dodał Koršňák.
„Marcowe wyniki handlu zagranicznego czy produkcji przemysłowej, a także wzrost zamówień przemysłowych czy złagodzenie negatywnych nastrojów wśród słowackich przemysłowców to sygnał, że wyniki przemysłu również mogą osiągać relatywnie solidne wyniki na najbliższe miesiące. Perspektywy pozostają niepewne, ponieważ aktywność gospodarcza pozostaje pod presją, inflacja utrzymuje się na podwyższonym poziomie, a banki centralne nie odrobiły jeszcze w pełni swojej pracy domowej” – dodał Matej Hornák, analityk Slovenská sporiteľna.
ŠÚ SR poinformował w środę, że produkcja przemysłowa w Republice Słowackiej wzrosła w marcu 2023 r. o 2,5% rok do roku. Produkcja przemysłowa wzrosła o 1,6% miesiąc do miesiąca po uwzględnieniu efektów sezonowych.
nie zaniedbuj
Słowacka produkcja przemysłowa wzrosła w marcu rok do roku
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.