Sanorinizm, fachowo nazywany rhinitis medicamentosa (przewlekły rhinitis medicamentosa), jest rodzajem uzależnienia od narkotyków. Nazwa pochodzi od najsłynniejszych niegdyś kropli do nosa. Na rynku dostępnych jest wiele kropli lub aerozoli do nosa, ale powinieneś wiedzieć, które z nich można stosować tylko przez ograniczony czas, maksymalnie od 7 do 10 dni.
Zdjęcie: MIGAWKA
Uzależnienie od kropli do nosa często pojawia się po przeziębieniu, grypie lub w sezonie alergicznym.
Ponieważ krople spłaszczające błonę śluzową nosa (leki udrażniające) są dostępne bez recepty, przy nadmiernym stosowaniu człowiek może wpaść w błędne koło, a jego nos dosłownie utknie w chemicznej koszuli.
Leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa są dobrą rzeczą, zwłaszcza jeśli ktoś jest przeziębiony – wirusowy lub alergiczny. Sezon pylenia drzew już się rozpoczął, a osoby z alergią na brzozę cierpią szczególnie w kwietniu. Leki zmniejszające przekrwienie działają na zasadzie zwężenia naczyń krwionośnych, które są liczne w tkance podśluzówkowej małżowin nosowych. Nazywa się to efektem zwężania naczyń. Zlikwiduje to obrzęk błony śluzowej jamy nosowej oraz osoby z objawami przeziębienia, grypy, zapalenia zatok itp. nagle będzie mógł swobodniej oddychać. Ściągające działanie kropli do nosa takich jak Sanorin, Olynth, Otrivin, Muconasal, Mar rhino, Vibrocil czy Nasivin powoduje również zmniejszenie wydzieliny z nosa i pacjent może wydmuchać nos. Efekt utrzymuje się przez różny czas, jest indywidualny i zależny od użytego preparatu.
Jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, że te krople do nosa mają być używane przez ograniczony czas, zwykle około tygodnia. Mogą bardzo pomóc, jeśli pacjent przestrzega schematu dawkowania. Nie ma nic lepszego niż dobry sen bez uczucia duszności. Niektórzy producenci oprócz substancji czynnej dodają do preparatów udrażniających błonę śluzową nosa również substancje łagodne dla błony śluzowej nosa lub takie, które ją nawilżają. Na przykład kwas hialuronowy, sorbitol, olejki eteryczne czy woda morska.Niektóre nie zawierają konserwantów. Nie zmniejsza to jednak w żaden sposób uzależnienia od tych leków.
Olejki eteryczne, leki przeciwhistaminowe, ektoina
„Muconasal i Olynth należą do najlepiej sprzedających się produktów na naszej stronie internetowej dotyczących leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa”, mówi Pavla Horáková, farmaceuta w MojaLekáreň.sk. „Nie polecam stosowania takich kropli do nosa i aerozoli przeznaczonych do spłaszczania błony śluzowej nosa przez ponad tydzień. W przypadku dzieci przez pięć dni, aw przypadku niemowląt maksymalnie przez trzy dni” – mówi. „Uzależnienie może wystąpić już po 1 lub 2 tygodniach regularnego stosowania. To szybko zaprowadzi cię do błędnego koła, w którym nie będziesz w stanie funkcjonować bez kropli lub sprayu. Błona śluzowa nosa może stopniowo ulec uszkodzeniu, a nawet obumrzeć” – ostrzega. . Takie krople nie są odpowiednie dla alergików, którzy wymagają dłuższego stosowania ze względu na sezon pylenia. Wręcz przeciwnie, alergicy powinni zamiast tego stosować kortykosteroidy donosowe, które tłumią stany zapalne i mogą być stosowane długoterminowo. Są jednak na receptę. Jedynym dostępnym bez recepty kortykosteroidem w sprayu jest Nasometin (60 dawek kosztuje 14 euro).
krople do nosa, aerozole do nosa, woda morska, przeziębienia, katar Wśród aerozoli do nosa należy wyróżnić: po lewej stronie nieuzależniający spray z eterowymi krzemionkami, następnie spray z wodą mineralną, następnie z wodą morską, dwa leki zmniejszające przekrwienie o ograniczonym czasie stosowania i wreszcie kortykosteroid spray do nosa.
„Produkty zawierające naturalne olejki eteryczne takie jak Pinio-Nasal, Aspecton, RymaStop, Sinulan można stosować bez zawartości środków zmniejszających przekrwienie. Mogą one odciągać płyn z opuchniętej błony śluzowej i tym samym zmniejszać obrzęk, a tym samym otwierać nos” – dodaje farmaceuta Spray do nosa Vividrin ectoin jest odpowiedni również przy alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Ektoina jest naturalną substancją, która pomaga tłumić stany zapalne błony śluzowej i stabilizować błonę komórkową. Na przykład spraye Allergodil lub Livostin zawierają leki przeciwhistaminowe (substancje przeciwalergiczne). Sprawdził się także homeopatyczny rhinalergy – dodaje farmaceuta. Prawda jest taka, że jeśli już cierpisz na silne uzależnienie od uzależniających (obkurczających) kropli do nosa, naturalna krzemionka w aerozolu lub leki przeciwhistaminowe nie przyniosą ulgi twojemu nosowi. Należy to omówić z lekarzem i leki na receptę zawierające pseudoefedrynę w połączeniu z nieuzależniającymi aerozolami lub wodą morską.
Oleje lub woda morska
Jeśli błona śluzowa nosa jest już uszkodzona, odpowiednie są olejki do nosa, np. Zimny spray do nosa lub olejek Nosko w aerozolu do nosa. Oba pomagają zregenerować uszkodzoną, suchą i swędzącą błonę śluzową nosa. W aptekach jest niezliczona ilość wód morskich lub mineralnych przeznaczonych do nawilżania błony śluzowej nosa: Stérimar, Mar Plus, Sinomarin, Physiomer, Marimer, Libenar, Hypomer, Humex, Vincentka spray itp. Można dowiedzieć się, czy nos jest naprawdę zatkany w prosty sposób. Wystarczy na przemian zatykać jedno lub drugie nozdrze i wydmuchiwać świeże powietrze. Jeśli to możliwe, prawdopodobnie wystarczy zwilżyć błonę śluzową nosa roztworem słonej wody. Nazywa się to „higieną nosa”.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.