Większość prezentowanych na wystawie autorów poświęca się indywidualnemu badaniu reżimów autorytarnych, propagandzie totalitarnej czy kulturze wizualnej tamtych czasów.
Zdjęcie: Iwan Majerski, Prawda
Muzeum Holokaustu w Seredi.
Dziś Muzeum Holokaustu w Seredi, we współpracy ze stowarzyszeniem obywatelskim Post Bellum, uczci Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem wydarzeniem obejmującym otwarcie wystawy zatytułowanej Pamięć jako odniesienie.
„W ciągu ostatnich dziesięciu lat obserwujemy wzrost zainteresowania słowacką sztuką wizualną tematyką, która krytycznie traktuje problemy słowackiego państwa, autorytarnych lub totalitarnych reżimów XX wieku. Ten wzrost nie jest czysto przypadkowy. czasów, w których żyjemy, do społeczeństwa, w którym siły nacjonalistyczne i profaszystowskie od dawna rosną w siłę” – powiedziała Bianka Podhorszká w komunikacie prasowym.
Dodała, że większość prezentowanych na wystawie autorów jest oddana indywidualnemu badaniu reżimów autorytarnych, propagandzie totalitarnej czy kulturze wizualnej tamtych czasów. „Autorzy poszukują reprezentatywnych wątków w splocie warstw historycznych, które miałyby potencjał do stworzenia kontekstu z obecną sytuacją polityczną i społeczną. Poszczególni autorzy wystawy na różne sposoby opowiadają o problematycznej historii Słowacji. Często pracują z symbolami propagandy totalitarnej lub z symbolami konsekwencji słowackiej polityki państwowej” – dodał Pohorszá.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.