Polacy budują autostradę w całym kraju, Słowacy znów spierają się o prawo budowlane

Dobry dzień,

Wczoraj Polska ukończyła 560-kilometrową autostradę A1 z północy na południe do granicy z Czechami, Czechy i Węgry już dawno ukończyły budowę autostrad na całym terytorium.

Dlaczego Słowacja jest tak daleko w tyle? Nie możemy mówić o wysokich górach ani opiniach analityków z Ministerstwa Finansów. Prawdziwym powodem jest niekompetencja.

Ministerstwo Transportu i Krajowa Spółka Autostradowa mogą łatwo wymienić cieknący asfalt na drodze, ale nie mogą zrobić solidnego planu inwestycyjnego z dużymi i złożonymi projektami i trzymać się go przez kilka lat.

Dotyczy to również ministra Andreja Doležala, który nie starał się obsadzić kierownictwa spółki autostradowej kompetentnymi ludźmi i wydaje się, że odwraca się od idei, że autostrady należy budować mądrze, według logicznych priorytetów.

Kolejny przejaw niekompetencji, ani ten rząd, ani poprzednie nie były w stanie skrócić niekończącego się zezwolenia na duże konstrukcje. Smutnym przykładem jest wczorajszy rozdźwięk między przedstawicielami OĽaNO i We Are Family.

Filtr wiadomości biznesowych ma dzisiaj 1300 słowa czytasz to dla 5 i pół minuty. Przygotowane przez Jána Kováča.


1. Budaj i Holý walczą w rządzie tymczasowym o kontrolę pozwoleń na budowę

Od kwietnia przyszłego roku wydawanie pozwoleń na budowę zostanie przyspieszone dzięki ustawom, które w zeszłym roku wprowadził w życie wicepremier Štefan Holý.

To dobry pomysł, ponieważ wydawanie pozwoleń na Słowacji jest długie i skomplikowane, przez co mieszkania są droższe i spowalniają np. budowę autostrad. Zgodnie z nową procedurą kilka procedur trzeba połączyć i skrócić.

Ale tej ustawie wciąż brakuje ważnego filaru, o który teraz wybuchła kłótnia między politykami rozbitej koalicji.

Brakującym filarem jest ustawa o ocenach oddziaływania na środowisko (OOŚ), która określa pierwszy etap wydawania pozwoleń na budowę na dużą skalę. Nowa ustawa OOŚ została przedstawiona przez ministra środowiska Jána Budaja (Demokraci, ex-OĽaNO), ale nie uzyskał on wystarczającego poparcia. Posłowie zaprezentowali następnie własną wersję We Are Family.

czym jesteśmy rodziną pisze: Budaj nalegał, aby przedłożył nowelizację ustawy OOŚ, ale zrobił to późno i nie wywiązał się z umów.

Aby czytać, potrzebujesz co najmniej standardowej subskrypcji.

Czy jesteś abonentem?

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *