W Sądzie Rejonowym Bratysława I główna rozprawa z byłym dyrektorem Markíza TV i byłym ministrem gospodarki Pavlo Ruskiem w sprawie znanej jako Latarnia Nadziei ma być kontynuowana w środę 26 i czwartek 27 kwietnia.
Oskarżony były minister Rosji
Do tej pory rozprawa odbyła się w tej sprawie w grudniu ubiegłego roku. Oskarżony oświadczył, że jest niewinny. Przewodniczący Senatu określił następnie, że w kolejnych terminach rozpraw mają być przesłuchani trzej świadkowie i biegły.
W przedmiotowej sprawie Rosji zarzuca się przestępstwo wyłudzenia dotacji. Ponadto został prawomocnie skazany na 19 lat więzienia za fałszowanie milionów rachunków telewizyjnych. Tymczasem Rosji grozi proces w Sądzie Rejonowym Bratysława II za rzekome zlecenie zabójstwa swojej byłej partnerki biznesowej Silvii Klaus Volzovej.
Sprawa Światła Nadziei
Ściganie w sprawie Beacon of Hope było początkowo dwukrotnie wstrzymywane, ale później prokurator poprosił śledczego o ponowne podjęcie działań i zbadanie sprawy. Centrum powstało w 2002 roku jako wspólna organizacja non-profit Starego Miasta w Bratysławie i Fundacji Markíza.
Dzielnica miejska przekazała mu budynek przy ulicy Karpatskiej. Na początku 2015 roku kierownictwo centrum przejął Pavol Rusko. Według aktu oskarżenia sfinansował musical Romeo i Julia, którego wyprodukował w Pradze, ze środków przeznaczonych na działalność Światła Nadziei. Konkretnie było to łącznie 101 000 euro, podczas gdy środki pochodziły z Autonomicznego Regionu Bratysławy (15 000 euro) oraz Centrum Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny (86 000 euro).
Rosja broni zarzutów, zwracając pieniądze fundacji poprzez sprzedaż biletów. „Wszystkie środki zostały zwrócone z zyskiem 5000 euro,– mówił w grudniu 2022 r.
W przypadku ośrodka dla kobiet wykorzystywanych seksualnie prowadzone było również postępowanie karne za niezarządzanie cudzym majątkiem. W zasadzie chodziło o to, żeby sprzedać swój budynek.
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.