Początki telewizji w naszym kraju: Towarzysze, towarzysze, możemy zacząć nadawać

To było wielkie wydarzenie, ale tylko nieliczni mogli się nim cieszyć w pierwszych chwilach. Jednym z nich był były prezydent Czechosłowacji Klement Gottwald, który otrzymał pierwszą masowo produkowaną telewizję sześć miesięcy przed partią „V”. Tesla 4001 była w zasadzie bakelitowym pudełkiem z małym 25-centymetrowym wyświetlaczem.

Oprócz tego typu znajdował się także odbiornik leningradzki wyprodukowany przez niemiecką firmę Sachsenwerk w miejscowości Radeberg w sowieckiej strefie okupacyjnej. Do Czechosłowacji sprowadzono ich 1500, ale 1 maja 1953 r. posiadały je tylko organizacje.

Kilkaset osób, które mogły dostroić się do odbiornika o godzinie 20:00, rozproszyło się prawie wyłącznie w Pradze, skąd rozchodził się sygnał. „To było dla mnie zaszczytne zadanie powitać was jako pierwszych słuchaczy, właściwie pierwszych widzów czechosłowackiej telewizji” – powiedział aktor Jaroslav Marvan na trzęsącym się ekranie, ponieważ dźwięk i obraz najwyraźniej nie były zsynchronizowane.

Po krótkim wstępie przedstawił osoby, które „artystycznie” uczestniczyły w pokazie. Pierwszym prawdziwym programem było krótkie czytanie sztuki Moliera L’Avare, które swoim typowym głosem i mową wygłosił František Filipovský.

Język słowacki był również transmitowany na ekranach ustami Jozefa Vrabeca, wiceprezesa Komitetu Radia Czechosłowackiego. To radio w pierwszych chwilach rozwinęło skrzydła ochronne nad nowym medium iw jego zasobach rekrutowano pierwszych pracowników telewizji.

Nadajnik w zasięgu wzroku

„Towarzysze i towarzysze, drodzy przyjaciele. W imieniu Komitetu Radia Czechosłowackiego pozwólcie mi powitać was jak najserdeczniej z okazji rozpoczęcia próbnej transmisji telewizyjnej” – przeczytał w przemówieniu przygotowany Vrabec. „Jeśli dzisiaj możemy rozpocząć transmisję próbną, przede wszystkim dziękujemy za ten radosny fakt naszej Komunistycznej Partii Czechosłowacji, naszemu rządowi, osobiście niezapomnianemu i drogiemu nam wszystkim Klementowi Gottwaldowi

Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów.
Nadal masz 56% skończyć czytać.

01 – Zmodyfikowano: 2023-02-08 08:07:49 – Wyczyn. : 0 – Tytuł: Retro zima: kurtki dla braci i sióstr, dzianinowe rękawiczki i niskie krzesełka. W tym chodziliśmy na górę 02 – Zmodyfikowano: 2022-12-21 23:00:00 – Feat. : 0 – Tytuł: Retro stary (złoty): Zapałki lub spalona świńska skóra. Tak też kobiety stawały się piękniejsze w socjalizmie Wspomnij z nami 04 – Zmodyfikowano: 2022-11-28 17:00:00 – Feat. :0 – Tytuł: Tak wyglądała (nawet) mobilna prehistoria na Słowacji: w latach 90. zwykli ludzie dzwonili z budek, mafia miała już telefony komórkowe

01 – Zmodyfikowano: 2023-04-29 10:05:10 – Wyczyn. : – Tytuł: Čaputová i Pavel na Ukrainie: Nasz prezydent odwiedził ośrodek dla maltretowanych kobiet, Czech jest tuż przed nami 02 – Zmodyfikowano: 2023- 04-28 14:00:00 – Feat.: – Tytuł: Czy rozpoznajesz jakiegoś Czecha i słowackie kultowe filmy na podstawie znanych reklam? Sprawdź się 03 – Zmodyfikowano: 2023-04-28 09:53:00 – Feat. : – Tytuł: Niezniszczalny Chuck Norris przyjedzie na Słowację. Niespodziewanie wystąpi na Festiwalu Żylińskim 04 – Zmodyfikowano: 2023-04-28 22:00:00 – Feat. :- Tytuł: Szkoła i policja nazwały go przestępcą i narkomanem. Historia sukcesu Patrika Banga obala stereotypy W Bratysławie płacisz 60 euro czesnego, w Nitrze żądają 20 euro (+ taryfa)

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *