Papież Franciszek na Węgrzech i Ukrainie: Gdzie są wysiłki pokojowe? Gdzie oni są? – Wiadomości ze świata

Papież Franciszek przybył w piątek na Węgry, gdzie mówił m.in. o swojej wizji przyszłości Europy, nękanej wojną na Ukrainie i kryzysem migracyjnym.

Spotkał się z prezydent Katalin Novákovą i premierem Viktorem Orbánem oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, aw Bazylice św. Stefana z biskupami i duchowieństwem. Punktem kulminacyjnym jego pobytu w Budapeszcie będzie niedzielna msza pod gołym niebem przed węgierskim parlamentem.

W piątek papież wezwał do konkretnych wysiłków na rzecz pokoju. „Pytam, także w obliczu oblężonej Ukrainy: gdzie są twórcze wysiłki pokojowe? Gdzie one są?, cytuje papieża agencja DPA. wspólny pokój, podczas gdy indywidualni podżegacze wojenni zyskują miejsce” – powiedział František.

Na lotnisku idącego papieża wspartego na lasce witali węgierscy urzędnicy gromkimi brawami, chłopiec i dziewczynka w strojach ludowych częstowali go chlebem i solą. František ostatni raz był na Węgrzech we wrześniu 2021 roku, kiedy zatrzymał się tam tylko na kilka godzin w drodze na Słowację. Obiecał przyjechać na Węgry z dłuższą oficjalną wizytą.

Według węgierskich urzędników papież przyjechał do Budapesztu głównie po to, by zaopiekować się węgierskimi wierzącymi i wesprzeć ich w wierze. Agencja AP pisze jednak, że w związku z tym, że poza Węgrami toczy się wojna, a kierownictwo tego kraju ma wieloletnie rozbieżności z Unią Europejską z powodu łamania zasad praworządności i praw osób z społeczności LGBT, wizyta papieża ma również silne konotacje polityczne.

Po oficjalnej ceremonii powitania prezydenta Węgier w Pałacu Sándor i kilku dwustronnych negocjacjach, m.in. z Orbánem, w południe papież wygłosił przemówienie. Przed przedstawicielami węgierskiego rządu i społeczeństwa obywatelskiego mówił o swoim „marze o zjednoczonej Europie” i domagał się m.in. godnego traktowania migrantów i uchodźców. Wezwał do znalezienia sposobów i środków, aby pomieścić ludzi uciekających przed konfliktami, ubóstwem i zmianami klimatycznymi.

Oprócz wierzących czy młodzieży, głowa Kościoła katolickiego spotka się także z uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Około 35 000 z około 2,5 miliona osób, które przekroczyły granicę ukraińsko-rosyjską po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, osiedliło się na Węgrzech. Będzie to jedna z okazji, kiedy Papież będzie mógł mówić o migracji i po raz kolejny pokazać, że jest przekonany, że kraje europejskie muszą być jak najbardziej otwarte na ludzi uciekających przed konfliktami i ubóstwem. Jednocześnie premier Orbán znany jest z odmowy przyjmowania migrantów z krajów muzułmańskich, określa się jako obrońca wartości chrześcijańskich w Europie.

Przed podróżą papieża do Budapesztu watykański sekretarz stanu Pietro Parolin przypomniał w rozmowie z portalem Vatican News, że choć wiele osób przybywających do Europy z Bliskiego Wschodu i innych obszarów objętych kryzysem nie jest uchodźcami – zaznaczył. większość z nich potrzebuje ochrony i wszyscy powinni być traktowani z szacunkiem, na jaki zasługują jako istoty ludzkie”.

František doceniał jednak podejście Węgrów do przyjmowania prawosławnych Ukraińców, wypędzonych z domów przez rosyjską agresję.

W związku z wojną na Ukrainie Orbán powiedział przy okazji wizyty papieża, że ​​Węgry i Watykan to jedyne dwa kraje w Europie, które można nazwać „pokojowymi”, pisze Reuters. Obaj wzywają do zawieszenia broni i negocjacji prowadzących do zakończenia wojny, a Franciszek wzywa Ukrainę do otwarcia się na dialog z „agresorem”, którego Kijów odrzuca. Chociaż Węgry popierają suwerenność Ukrainy, nadal utrzymują bliskie związki gospodarcze z Rosją. Rząd Orbána odmawia wysłania broni na pomoc krajowi w obliczu rosyjskiej agresji. Papież często wzywa do wprowadzenia ogólnego zakazu handlu bronią i ograniczeń w jej produkcji, ale powiedział, że wysyłanie sprzętu wojskowego do ukraińskiej armii jest moralnie dopuszczalne, jeśli jest używany do samoobrony.

Parolin powiedział, że choć podróż papieża na Ukrainę była planowana jeszcze przed wybuchem konfliktu na Ukrainie, to „ta tragedia jest bardzo bliska sercu papieża” i papież nie przegapi żadnej okazji, by wypowiadać się w obronie pokoju.

AP pisze, że podróż na Węgry jest sprawdzianem zdrowia 86-letniego papieża, który w zeszłym miesiącu spędził cztery dni w szpitalu z problemami z oddychaniem. Węgierscy urzędnicy mieli nadzieję, że głowa Kościoła katolickiego odwiedzi różne miejsca w kraju, ale Watykan postanowił skoncentrować wszystkie wydarzenia w Budapeszcie.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *