Inżynierowie uważają, że mają wystarczająco dużo opcji, aby wyeliminować problem techniczny.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) w piątek ogłosiłaże jego sonda JUICE (odkrywca lodowych księżyców Jowisza) kierując się na Jowisza napotkał techniczne komplikacje przy uruchamianiu poszczególnych podzespołów i przyrządów naukowych w konfiguracji do lotu.
Satelita będzie badał lodowe księżyce Jowisza – Ganimedesa, Europę i Kallisto. Zadanie rozpoczął się w połowie kwietniaale dotrze do nich dopiero w 2031 roku.
Maszyna przenosi ponad tuzin instrumentów naukowych. Jednym z najważniejszych jest system radarowy RIME (Radar for Icy Moons Exploration), który ma za zadanie penetrować lodowe księżyce sygnałami radarowymi i zbierać dane o ich składzie do głębokości 9 kilometrów.
Główną częścią RIME jest 16-metrowa antena dipolowa. Na pokładzie JUICE został złożony na kilka mniejszych części i tylko około jednej trzeciej jego całkowitej długości udało się wysunąć po aktywacji.
Animacja poklatkowa układu wszystkich elementów sondy JUICE. Możesz zobaczyć rozmieszczenie anteny RIME od 0:31:
Chociaż eksperyment nie jest krytyczny dla misji, a JUICE może zebrać wiele innych cennych danych podczas planowanej wieloletniej misji, RIME jest jednym z najważniejszych instrumentów. Byłaby to stosunkowo duża strata.
Po prostu nimi wstrząsają
Jednak ESA jest dość optymistyczna i uważa, że ma wystarczające środki, aby RIME był w pełni operacyjny.
Agencja uważa, że małe sklejone części utrzymują element razem podczas przechowywania, podczas gdy najwyraźniej dosłownie kwestia milimetrów uniemożliwia pełne wysunięcie anteny.
Inżynierowie twierdzą, że mają kilka możliwości „wstrząśnięcia” satelitą i złagodzenia toru anteny. Jednym z obecnie planowanych manewrów jest rozpoczęcie treningu, po którym następuje obrót satelity.
Zdjęcie zablokowanej anteny zrobione przez kamerę pokładową:
Według ESA poza tym JUICE jest w idealnym stanie, a proces konfiguracji lotu przebiega zgodnie z planem. Maszyna czeka jeszcze ponad dwa miesiące testów i weryfikacji wszystkich systemów pokładowych.
Pamiętaj, że sonda nosi również słowacki nadruk. Jest to tzw. detektor antykoincydencji (ACM), który pomoże zweryfikować zasadność danych zebranych w badaniach plazmy. w wywiadzie jego autor opowiedział o urządzeniu na Žive.skinżynier kosmiczny z Instytutu Fizyki Doświadczalnej SAS w Koszycach, Ján Baláž.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.