Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB), nazywany przez wielu „rosyjskim bankiem szpiegowskim”, został 12 kwietnia umieszczony na liście sankcyjnej Departamentu Skarbu USA. Następnego dnia rząd Viktora Orbána ogłosił, że Węgry wycofują się z banku, a następnie bank ogłosił swój wyjazd z Budapesztu do Moskwy.
Jednocześnie IIB mógł mieć swoją siedzibę również w Bratysławie, a jeszcze kilka lat temu miał silne powiązania ze Słowacją.
W dniu 23 lutego 2016 r. Międzynarodowy Bank Inwestycyjny miał Konferencja biznesowa w budynku Ministerstwa Gospodarki na temat możliwości, jakie oferuje ono słowackim przedsiębiorcom. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 osób: obecna była elita słowackiego handlu, agencji handlowych i eksportowych, a także przedstawiciele rządów i krajów członkowskich IIB. Imprezę otworzył ówczesny minister gospodarki Vazil Hudák, a przemówienie wygłosił również Igor Barát, szef działającego od prawie roku biura regionalnego IIB w Bratysławie.
Sześć lat później, prawie co do dnia, Rosja napada na Ukrainę. Słowacja i inne kraje członkowskie IIB, które są jednocześnie członkami UE, czyli Czechy, Bułgaria i Rumunia poza Węgrami, ogłosiły, że opuszczą bank. Ostatecznie Węgry zdecydowały się na to w kwietniu 2023 r., po tym jak Stany Zjednoczone umieściły IIB i jego trzech przywódców, w tym obywatela Węgier Imre Laszlóczki, na liście sankcyjnej.
Międzynarodowy Bank Inwestycyjny był pierwotnie bankiem inwestycyjnym krajów WNP – Radą Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, czyli międzynarodową organizacją koordynującą współpracę gospodarczą między byłym Związkiem Radzieckim a jego sojusznikami. Choć stracił na znaczeniu po upadku socjalizmu, rosyjscy przywódcy wskrzesili bank po 2012 roku. IIB otworzył swój pierwszy oddział regionalny poza Rosją w marcu 2015 roku w Bratysławie.
W zarządzie byli też ludzie z ministerstw i eksperci finansowi
Media na Węgrzech mówiły o menedżerach banku ulec poprawie, że są ekspertami w dziedzinie polityki zagranicznej, a nie finansistami. Rodzice dyrektora banku Nikołaja Kosowej byli agentami KGB, on sam w latach 1977-1992 pracował w sowieckim, a następnie w rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Później zajmował wysokie stanowiska w bankach i innych przedsiębiorstwach państwowych.
Imre Laszlóczki, powołany w 2019 r. węgierski wiceprezes zarządu, przez dziesięciolecia pracował dla węgierskiego MSZ w ambasadach Węgier w Kuwejcie, Libii, Maroku, Portugalii i Rosji. Później pełnił funkcję ambasadora w Azerbejdżanie, Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie.
Wyprawę IIB na stronę słowacką prowadzili uznani eksperci finansowi.
Kierował biurem IIB w Bratysławie
Aby czytać, potrzebujesz co najmniej standardowej subskrypcji.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.