Wierzyli w roboty i rozświetlone metropolie. Orgeco wprowadza innowacje i prosperuje od trzydziestu lat

Zaczynał w latach 90-tych bez kapitału, na zielonym polu, jako przedstawiciel handlowy kilku firm zagranicznych o dużym potencjale komercyjnym. „Zasadniczo od momentu powstania w 1993 roku firma co roku zamyka wynik ekonomiczny z zyskiem”, mówi Ernest Haris, dyrektor generalny Orgeco de Nové Zámky. Ich pierwszym poważnym partnerem biznesowym była francuska firma Blachere Illumination, zajmująca się świątecznymi dekoracjami świetlnymi. Prawie 70% produkcji tej firmy odbywa się w Nové Zámky.

Wizjoner i innowator

Menedżer i technolog woli patrzeć w przyszłość. Jednak chociaż odnosi już sukcesy, pamięta też odważną podróż, którą odbył. Pierwszej zasadniczej zmiany w firmie dokonał w 1996 roku i zastąpił żelazną konstrukcję dotychczasowych dekoracji świetlnych konstrukcją aluminiową. „Przeprowadziliśmy analizę wartości całego procesu i wszystkich nakładów, wielu uważało, że jest nieefektywny, ponieważ aluminium było trzy razy droższe niż żelazo. Jednak jest lekkie i nie jest podatne na korozję, co było ogromną zaletą” mówi Ernest Haris. Ta innowacja czyni firmę jednym z liderów w produkcji dekoracji świetlnych w Europie. „Zanim podpisaliśmy kontrakt, produkowaliśmy 600 sztuk dekoracji, a po podpisaniu umowy z Francuzami w 1997 roku już produkowaliśmy 18 000 sztuk. To był ogromny wzrost w ciągu jednego roku” – wspomina Ernest Haris. Dekoracja świetlna przeprowadzona w Nové Zámky oświetliła duże miasta, takie jak Londyn, Strasburg, Wiedeń, Paryż, Moskwa i wiele innych.

Odwaga w nowych technologiach

Stopniowo przez lata wprowadzali do procesu produkcyjnego nowe technologie. Kiedy w 2017 roku na Słowacji pojawił się problem braku spawaczy, pracownicy zaczęli zwiększać swoje wymagania. „Nasi spawacze zdawali sobie sprawę, że są ważni i mają wymagania, które wydawały mi się niesatysfakcjonujące z punktu widzenia naszej firmy. Zdecydowaliśmy się na wdrożenie robota spawalniczego w proces produkcyjny. I to była nasza odwaga nowa technologia. Nie mieliśmy doświadczenia, ale mieliśmy odwagę.Zamówiliśmy robota spawalniczego i okazało się, że maszyna zastąpi trzech-czterech spawaczy na jednej zmianie.Nastąpiła kompletna zmiana w warsztacie, wśród pracowników, bo ci, którzy myśleli, że bez nich się nie obejdą nagle znaleźli się w zupełnie odwrotnej sytuacji i zaczęli martwić się o swoją pracę ”- wspomina Ernest Haris.

Zbiorniki ciśnieniowe „wypychały” je do góry

Robot spawalniczy otworzył przed Orgec nowe możliwości i nowe sterowanie. „Na przełomie 2018 i 2019 roku niemiecka firma Hamm zaproponowała nowy projekt i rozpoczęliśmy produkcję zbiorników ciśnieniowych. To bardzo skomplikowana technologia i prawie niemożliwe jest uzyskanie wysokiej jakości spawania wymaganej przy spawaniu ręcznym. „Naprawdę muszą być idealne, bo każdy pojemnik przechodzi obowiązkowe testy ciśnieniowe. Nam się to udało i dziś mogę powiedzieć, że dzięki innowacjom kryzysowych lat 2019-2021 nasza firma nabrała dużej dynamiki rozwoju. Nie wyobrażam sobie nawet, żebyśmy przeszli przez ten trudny okres bez nowych technologii – mówi lider Orgeco. – W ciągu dwóch lat, od 2020 do 2021 roku, nasza produkcja wzrosła prawie o połowę, a nowych osób nie zatrudniliśmy – mówi pomysłowy właściciel.

Stale wprowadzają innowacje

Inne innowacje również posunęły firmę do przodu. Ernest Haris opowiada, jak opracowali zupełnie nowe narzędzie do produkcji kratek ochronnych do klimatyzatorów. Wymienia trzech głównych partnerów, których obecnie mają dla tego produktu. Są to amerykańska firma Parker, firma Nissens w Danii i Hamm w Niemczech. Zastąpili również narzędzia drewniane narzędziami ze stali nierdzewnej i aluminium. „Cały nasz proces pracy odbywa się w silnym polu magnetycznym. Podobno byliśmy pierwszymi innowatorami w tej dziedzinie, bo moja wiedza doprowadziła mnie do tego, że aluminium i stal nierdzewna są odporne w silnym polu magnetycznym. magnetycznym i dlatego udało nam się w tym husarskim kawałku”, z dumą wyjaśnia Ernest Haris.

Robią postępy w robotyce

Ernest Haris uważa za bardzo ważne, aby rozpoczęli procesy z robotami. „Na Słowacji jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy do produkcji robota, który szlifuje w przestrzeni 3D. Szlifowanie ręczne to kolejna niezwykle wymagająca technologia dla człowieka, a robot zastępuje od trzech do czterech szlifierek na zmianę” – mówi zadowolony właściciel. robota szlifierskiego to ok. 300 000 euro, natomiast partnerem finansowym firmy jest Slovenská sporiteľňa. Novozámuck Orgeco również nie był zaskoczony cenami energii, zakontraktował dostawy po „cenach sprzed kryzysu” do końca 2023 roku. W lutym tego roku rozpoczęto przygotowania instalacji fotowoltaicznej na dachach budynków, która ma pokryć 60% zużycia energii elektrycznej przez całą firmę.

Firma jako przygoda

Ernest Haris traktuje biznes jako wielką przygodę. „To absolutnie niesamowite być konkurencyjnym na globalnym rynku, a jeśli chcesz odnieść sukces, musisz być w czymś lepszy niż konkurencja. Inaczej to nie działa. Dzięki kilku dobrym rozwiązaniom w ciągu trzydziestu lat rozwinęliśmy się do tego stopnia, że ​​się rozwijamy – właściciel podsumowuje w jednej chwili to, co osiągnął z firmą. Przedsiębiorca musi mieć własną filozofię. „Nie chodzi o to, że wielcy wygrywają z małymi, ale raczej najodważniejsi z odważnymi, najbardziej odpowiedzialni z odpowiedzialnymi, najbardziej kreatywni z kreatywnymi, najszybsi z szybkimi i najdokładniejsi w precyzyjnych”, ujawnia Ernest Haris . jego. Uznaje też inną zasadę, że jaskółka wiosny nie czyni. „Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz mieć wokół siebie zespół ludzi, którzy kreatywnie podchodzą do codziennych wyzwań i znajdują rozwiązania inne niż moi konkurenci. Lepsze, bardziej racjonalne i skuteczniejsze. Jeśli dodasz do tego cierpliwość i silne woli, uzyskanie wyników jest tylko kwestią czasu” – podsumowuje Ernest Haris.

Finalista EY Przedsiębiorca Roku

Ernest Haris został nominowany przez Slovenská sporiteľňa do konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2022, gdzie zakwalifikował się do finału spośród ponad stu kandydatów. Dodatkowo w marcu 2023 roku Orgeco otrzymało prestiżową międzynarodową nagrodę AAA GOLD Excellence od Bisnode Slovakia w imieniu globalnej firmy Dun & Bradstreet zajmującej się analizą biznesową i danymi. Osiągają to tylko firmy z najwyższą oceną AAA, czyli prestiżową oceną niezawodności nie tylko obecnie, ale i historycznie przez trzy kolejne lata. „To dla mnie duże zobowiązanie i wciąż mam wiele wizji. Jeśli będę zdrowy i zespół będzie mnie wspierał, widzę miejsce na rozwój naszego biznesu w przyszłości” – zdradził Ernest Haris.

Artykuł powstał we współpracy ze Slovenská sporiteľňa.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *