Dyrektor Generalny ds. Zasobów Ludzkich i Bezpieczeństwa Komisji Europejskiej przybył do Bratysławy, aby podpisać tzw Plan działania dotyczący równowagi geograficznej dla Słowacji.
Wraz z pozostałymi 14 państwami członkowskimi UE Słowacja jest uważana za region niedostatecznie reprezentowany pod względem geograficznym. Słowackie kobiety i mężczyźni pracujący w instytucjach UE stanowią obecnie zaledwie 1,4% ogólnej liczby obsadzonych stanowisk. Docelowy wskaźnik, jaki Słowacja powinna osiągnąć, kształtuje się na poziomie 1,8%.
„Zdajemy sobie sprawę, że jest was niewielu w instytucjach europejskich, a Słowacja reprezentuje również Europę”, deklaruje Gertrud Ingestad.
W rozmowie rozmawiamy również o tym, jak pracować w prawdziwie wielokulturowym środowisku, co jest warunkiem dobrego przywództwa oraz jak zmienia się styl zarządzania mężczyzn, jeśli w zarządzaniu jest więcej kobiet.
Przyjechał pan do Bratysławy, aby podpisać plan działania, ma zapewnić wzrost liczby obywateli naszego kraju w instytucjach europejskich. Jaką rolę odgrywa pochodzenie narodowe dla osób pracujących w środowiskach wielokulturowych, takich jak Bruksela?
W Komisji Europejskiej (KE) jesteśmy przyzwyczajeni do wielokulturowego i wielojęzycznego środowiska, to naturalna podstawa naszej organizacji. Jednak całkiem niedawno zdaliśmy sobie sprawę, że w naszym obecnym składzie nie reprezentujemy (europejskiego) społeczeństwa takim, jakie jest naprawdę. Jeśli miałbym powiedzieć wprost i wprost, jesteśmy bardzo białą, bardzo wyrównaną grupą ludzi. Wiemy, że w ten sposób tracimy ważne punkty widzenia, za którymi tęsknimy. Nie chcemy tego. Dlatego też potrzebujemy wśród nas więcej Słoweńców i Słowaków. Zdajemy sobie sprawę, że jest was niewielu w instytucjach europejskich, podczas gdy Słowacja również reprezentuje Europę.
Jednak nie patrzymy tylko na narodowość czy narodowość, patrzymy też np. na reprezentację osób z różnych mniejszości – w tym etnicznych -, osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami zdrowotnymi itp. W europejskiej służbie cywilnej bardzo zwracamy na to uwagę.
To jest Jesteś zainteresowany kontekst kulturowy, w jakim ludzie postrzegają sprawy europejskie?
Szczególnie dla nas w Komisji, ale także w innych instytucjach europejskich, jest to absolutnie kluczowe, ponieważ wszyscy pracujemy na całym świecie dla naszej wspólnej europejskiej sprawy. Jeśli napiszemy projekt ustawy do Komisji, to aby był on korzystny dla wszystkich (narodów) i we wszystkich państwach członkowskich Unii, musimy mieć dobrą reprezentację wszystkich tych krajów.
Jeśli nie mamy reprezentacji proporcjonalnej,
Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów Denník N.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.