Świat doświadczył drugiego najcieplejszego marca w historii. Poinformował o tym unijny serwis pogodowy Copernicus w swoim comiesięcznym raporcie.
Drugi najniższy zasięg w historii danych satelitarnych odnotowano w marcu dla lodu morskiego Antarktydy. Ponadprzeciętne upały dotknęły rozległy obszar, w tym Afrykę Północną, południowo-zachodnią Rosję i większość Azji, gdzie ustanowiono wiele nowych marcowych rekordów temperatury. Temperatury w marcu były również powyżej średniej w południowej i środkowej Europie oraz poniżej średniej w większości północnej Europy.
Znacznie powyżej średniej temperatury wystąpiły również w północno-wschodniej Ameryce Północnej, Argentynie i krajach sąsiednich, znacznej części Australii i na wybrzeżu Antarktydy. Wręcz przeciwnie, w zachodniej i środkowej części Ameryki Północnej było zimniej niż zwykle.
Przeczytaj także WHO ostrzega przed możliwymi globalnymi epidemiami spowodowanymi zmianami klimatycznymi
Jeśli chodzi o lód morski, marzec na Antarktydzie był drugim najniższym w historii danych satelitarnych, 28% poniżej średniej. „Po rekordowym zasięgu w lutym, lód morski Antarktydy osiągnął drugi najniższy zasięg w marcu w zestawie danych satelitarnych z 45 lat, kontynuując długoterminowy trend zmniejszania się polarnego lodu morskiego” – powiedział zastępca dyrektora ds. UE, Samanta Burgess. Stężenie lodu morskiego było znacznie poniżej średniej we wszystkich obszarach oceanu wokół Antarktydy.
W Arktyce zasięg lodu morskiego w marcu był o cztery procent poniżej średniej, co jest czwartym najniższym wynikiem w marcu w historii danych satelitarnych. W przeciwieństwie do ogólnie poniżej średniej koncentracji lodu morskiego w innych obszarach Oceanu Arktycznego, stężenia były znacznie powyżej średniej na Morzu Grenlandzkim.
Według raportu marzec był ponadprzeciętnie wilgotny w Europie Północnej i Turcji. Z drugiej strony obszary, na których w marcu tego roku panowała ponadprzeciętna susza, obejmowały większość Półwyspu Iberyjskiego, łuk alpejski, część Europy Środkowej, Bałkany Wschodnie i północno-zachodnie wybrzeże Morza Kaspijskiego. Na Półwyspie Iberyjskim panowały sprzyjające warunki do występowania pożarów.
Przeczytaj także Prądy podwodne w pobliżu Antarktydy gwałtownie zwalniają. Ocean traci „swoje płuca”
Ponadprzeciętną suszę odnotowano także w Argentynie, południowej Australii, południowo-zachodniej Afryce i niektórych częściach Azji. W wielu przypadkach warunki te były związane z temperaturami powyżej średniej.
Poza Europą marzec 2023 r. był powyżej średniej wilgotności w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, kilku częściach Azji, Rogu Afryki, Nowej Zelandii, północnej Australii, częściach południowej Afryki i Brazylii. Ulewne deszcze spowodowały powodzie w wielu regionach.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.