Czy będzie połączenie kolejowe Budapeszt – Koszyce – Kraków? Słowacja i Węgry mówią tak, Polska jest przeciw

Wbrew oczekiwaniom, kończąca się właśnie pięcioletnia kadencja samorządów nie przyniosła przełomu w transgranicznym transporcie publicznym między Słowacją a Polską. Szczególnie powściągliwy w stosunku do połączeń transgranicznych jest burmistrz Żyliny Erika Jurinová (OĽaNO), który zgodził się jedynie na przedłużenie istniejących linii autobusowych Trstená – Suchá Hora o 400 metrów, tak aby kończyły się dokładnie na polskiej granicy, co jednak nie czyni żadnej różnica dla pasażerów.

Połączenia transgraniczne w regionie preszowskim mają znacznie szerszą perspektywę, gdzie wybory również nie przyniosły zmian – mandatu przewodniczącego regionu bronił Milan Majerský (KDH). Tam jednak transgraniczne połączenia z Polską zostały już uwzględnione w planie obsługi przewozów iw kolejnej kadencji regionalni liderzy obiecali zrealizować przynajmniej część z nich.

Wraz z staraniami o autobusy transgraniczne możliwe jest przywrócenie stałego połączenia kolejowego między Koszycami a Krakowem. Słowackie Ministerstwo Transportu przedstawiło taką propozycję i Węgry ją popierają, ale polskie Ministerstwo Infrastruktury pozostaje sceptyczne.

Słowacja odwraca się plecami do Polski

Słowacja graniczy z czterema sąsiadami z UE, a do trzech z nich można łatwo dojechać środkami transportu publicznego. Pociągi ekspresowe do Czech kursują co godzinę z Bratysławy i Żyliny. Liczba połączeń autobusowych, kolejowych, a nawet wodnych ze Słowacji do Austrii przypomina, że ​​od dawna żyjemy w Europie bez granic. Połączenia kolejowe i autobusowe z Węgrami są również całkiem dobre.

Polska pozostaje jedynym sąsiadem Słowacji w UE, do którego nadal nie można dojechać transportem publicznym.

Bezpośrednie połączenie z Polską jest obecnie możliwe głównie z Bratysławy przez obwodnicę

Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów Denník N.

Czy jesteś abonentem?

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *