Heger rozmawiał z Zełenskim przez telefon na temat myśliwców

Pełniący obowiązki premiera Eduard Heger rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w piątek 17 marca. Poinformował go o nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, na którym ministrowie jednogłośnie zatwierdzony przekazanie Ukrainie słowackich myśliwców MiG-29.

Zełenski z zadowoleniem przyjął decyzję rządu i podziękował za znaczącą pomoc we wzmocnieniu zdolności obronnych Ukrainy. Jednocześnie zaprosił Hegera do odwiedzenia Ukrainy. Przyjął jej zaproszenie.

Prezydent Ukrainy napisał na Twitterze, że podziękował Hegerowi za „solidny zestaw uzbrojenia dla lotnictwa i obrony powietrznej, w tym myśliwców”. Dodał, że docenia zaangażowanie Hegera we wspieranie Ukrainy i liczy na „kontynuację dialogu w Kijowie”.

Darowizna myśliwców MiG-29 dla Ukrainy

Rząd Republiki Słowackiej zdecydował jednogłośnie w piątek po nadzwyczajnych negocjacjach internetowych zatwierdzony międzynarodowe porozumienie o przekazaniu Ukrainie myśliwców MiG-29. O decyzji została poinformowana prezydent Zuzana Čaputová, darowiznę zatwierdził również przewodniczący parlamentu Boris Kollár (Jesteśmy rodziną).

O ile politycy opozycji z zadowoleniem przyjmują tę decyzję, opozycja ją krytykuje. Zdaniem przewodniczącego partii Smer-SD Roberta Fico, rząd działa niezgodnie z konstytucją i planuje złożyć skargę do Prokuratury Generalnej Republiki Słowackiej.

Zgadza się z tym przewodniczący partii Hlas-SD Peter Pellegrini. Decyzja o przekazaniu myśliwców państwu będącemu w konflikcie jest fundamentalną kwestią polityki zagranicznej, powiedziała partia.

Rząd Eduarda Hegera sprawuje obecnie mandat, a zatem nie ma uprawnień do decydowania o fundamentalnych kwestiach polityki wewnętrznej i zagranicznej. Zdaniem wiceprezesa partii Dla Ludzi Juraja Šeliga ustępujący rząd może jednak negocjować mandat prezydenta w sprawie umów dwustronnych. „Konstytucja na to zezwala. I jest to umowa dwustronna między Republiką Słowacką a Ukrainą” – wyjaśnił.

Od lewej do prawej ambasador Ukrainy Myroslav Kastran i pełniący obowiązki ministra obrony Jaroslav Nai podczas podpisywania umowy międzyrządowej między Słowacją a Ukrainą. Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej

Prezydent Zuzana Čaputová uważa, że ​​metoda przekazania, czyli umowa międzyrządowa, jest wystarczająca. Przyznaje jednak, że bardziej odpowiednia byłaby też uchwała sejmowa. Według niej zawarcie umowy międzyrządowej jest legalnym sposobem.

Decyzją rządu słowackiego odpowiedziała nawet Moskwa. Rosyjskie wojsko zniszczy myśliwce MiG-29, które Słowacja i Polska planują dostarczyć Ukrainie, powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *