Znaczna część cyberprzestępstw na Słowacji „znika” w trakcie dochodzenia. Są to inne akty (wywiad)

Nikt na Słowacji nie ma kompleksowego obrazu stanu cyberbezpieczeństwa. Za rok będziemy wiedzieć znacznie lepiej, mówi ekspert ds. bezpieczeństwa IT Ivan Makatura.

W bankach systemy informatyczne są standardowo usuwane w ciągu sześciu lat i zastępowane nowymi. Technologie operacyjne, które często sterują kluczowymi procesami produkcyjnymi i są połączone z systemami logistycznymi firm o znaczeniu krytycznym, zwykle korzystają z tego samego sprzętu przez 20 lat. Mówiąc dokładniej, na Słowacji większość wykorzystywanych technologii operacyjnych nie jest zabezpieczona na poziomie odpowiadającym 2022 r.

„Myślę, że wciąż są na poziomie z ostatniej dekady, a wynika to z uzależnienia od dostawcy” – mówi Ivan Makatura, dyrektor Centrum Kompetencji i Certyfikacji Cyber ​​​​Security (KCCKB). Powołana przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego organizacja jest częścią sieci krajowych ośrodków koordynacyjnych, których celem jest kształtowanie polityki cyberbezpieczeństwa. Makatura pracuje również jako ekspert kryminalistyczny w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony systemów informatycznych, niedawno otrzymał nagrodę Człowieka Roku w IT. W jego wywiadzie przeczytacie:

  • Dlaczego, według policyjnych statystyk, wydaje się, że na Słowacji nie mamy problemu z cyberprzestępczością.
  • Co jest najważniejsze w zapobieganiu cyberprzestępczości.
  • Dlaczego słowacka metodologia i unijna dyrektywa w sprawie oceny cyberbezpieczeństwa są przygotowywane równolegle?
  • Co powinna przynieść nowa europejska dyrektywa w sprawie cyberbezpieczeństwa NIS 2, która później „przekształci” nasze prawo,
  • Które partie wiedzą, co naprawdę dzieje się na Słowacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.
  • Jakie cyberbezpieczeństwo jest przez wiele stron bagatelizowane.
  • Dlaczego uzależnienie od dostawcy jest dużym problemem w środowisku technologii operacyjnej.
  • Czy po wojnie na Ukrainie firmy i instytucje zaczęły inaczej postrzegać cyberbezpieczeństwo?

Jak klasyfikuje się cyberprzestępstwa

Jaki jest stan cyberbezpieczeństwa instytucji rządowych i infrastruktury krytycznej na Słowacji? Czy ktoś może powiedzieć na pewno?

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *