Polska opozycja obwinia policję za aresztowanie działaczy antyfaszystowskich w Warszawie w piątek, ale nie rozprawiła się z nazistowskimi symbolami wywieszonymi wśród maszerujących z okazji Dnia Niepodległości.
Zdjęcie: SITA/PA
Tysiące ludzi zebrało się w centrum Warszawy w piątek, 11 listopada 2022 r., na dorocznym marszu z okazji Święta Niepodległości, zorganizowanym przez ugrupowania nacjonalistyczne, które w ostatnich latach zostały naznaczone przemocą.
Wiele liberalnych grup, które sprzeciwiają się corocznemu marszowi, od lat oskarża policję o to, że jest łagodna wobec nacjonalistów, ale niesprawiedliwie twarda wobec swoich przeciwników, donosi AP.
Dodała, że uczestnicy kontrdemonstracji przeciwko marszowi nacjonalistów w Warszawie trzymali białe róże i transparent z napisem „Nacjonalizm to nie patriotyzm”. Następnie policja przepędziła ich z terenu w pobliżu trasy przemarszu.
Nielegalne symbole
Senator polskiej opozycji Krzysztof Brejza skrytykował w swoim tweecie, że policja nie podjęła działań wobec uczestników marszu niosących sztandar z symbolem czarnego słońca używanym przez jednostki SS nazistowskich Niemiec.
Propagowanie ideologii totalitarnych jest w Polsce nielegalne – wskazała agencja AP.
Rzecznik policji Sylwester Marczak powiedział w sobotę, że działacze – niektórzy z grupy Obywatele RP – zostali w piątek zatrzymani na kilka godzin, ponieważ wcześniej uniemożliwiali policji wykonywanie swojej pracy i odmówili przedstawienia dowodów tożsamości.
„To są podstawy do zatrzymania” – powiedział Marczak niezależnemu kanałowi informacyjnemu TVN24.
Nie okazali dowodu osobistego.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machinská była obecna w piątek podczas interwencji policji przeciwko antyfaszystowskim demonstrantom. Powiedziała, że protestujący nie okazali policji swoich dokumentów tożsamości, ponieważ nie było ku temu prawnego powodu.
W związku z tym Machinská zwróciła TVN24 uwagę, że protestujący po prostu stali na trawniku i nie przeszkadzali marszowi ani jego uczestnikom. Powiedziała, że wśród zatrzymanych są osoby starsze, którym w pierwszej kolejności chciała zapewnić możliwość skorzystania z toalety.
W wydanym w sobotę oświadczeniu Komitet Żydów Amerykańskich potępił antysemickie wypowiedzi podczas obchodów Dnia Niepodległości w Krakowie, gdzie mówca mówił o podpalaniu Żydów, a tłum skandował: „Precz z żydowską okupacją”.
Tegoroczny marsz odbył się pod hasłami „Polska jako państwo narodowe” i „Silny naród. Wielkopolska”. Wielu uczestników niosło też transparenty z symbolem ultranacjonalistycznego ruchu ONR z lat 30., na którym widać rękę z mieczem.
Ucz się więcej Polska sporządziła fakturę dla Niemiec za szkody wyrządzone w czasie wojny. Żąda 1,3 miliarda euro
Marsz z okazji Dnia Niepodległości jest kontrowersyjny, ponieważ jest prowadzony przez skrajnie prawicowe grupy i zawierał przesłania związane z białym nacjonalizmem i postawami antyimigranckimi w poprzednich latach, powiedział AP. Jednak wielu Polaków bierze udział, aby pokazać swój patriotyzm.
Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku – po 123 latach dominacji obcych mocarstw.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.