Fabryka mogłaby powstać za około 200 mln euro.
Niemiecka grupa zbrojeniowa Rheinmetall podobno negocjuje z ukraińskimi urzędnikami budowę zakładu produkcji czołgów, koncentrując się przede wszystkim na produkcji czołgów Panther. Magazyn Der Spiegel poinformował w sobotę 4 marca na swojej stronie internetowej.
Szef Rheinmetall, Armin Papperger, powiedział gazecie Rheinische Post, że fabryka czołgów na Ukrainie mogłaby zostać zbudowana za „około 200 milionów euro” i mogłaby produkować do 400 czołgów bojowych Panther rocznie. Dodał, że możliwe będzie zabezpieczenie zakładu obroną przeciwlotniczą przed zbliżającym się rosyjskim atakiem lotniczym.
Papperger powiedział, że rozmowy z ukraińskim rządem w tej sprawie są „obiecujące” i wierzy, że decyzja zostanie podjęta w ciągu „najbliższych dwóch miesięcy”.
Dodał, że siły ukraińskie potrzebują „od 600 do 800 czołgów, aby wygrać”. Podkreślił, że aby zebrać tak dużą liczbę czołgów, ich produkcja musi wkrótce ruszyć. „Nawet gdyby Niemcy przekazały (Kijów) 300 czołgów Leopard 2, które mają, nadal byłoby ich za mało” — zauważył.
Dostawa blisko 250 czołgów
Rheinmetall już obiecał dostarczyć blisko 250 czołgów, z których wiele trafi do Czech lub Słowacji, by zastąpić rosyjskie pojazdy opancerzone. Trafią też na Ukrainę czy do niemieckich sił zbrojnych (Bundeswehry). „U nas przygotowania idą pełną parą” – powiedział w tej sprawie szef firmy.
„Przygotowaliśmy już 40 bojowych wozów piechoty Marder do rozmieszczenia – do końca roku będzie ich około 100” – wyjaśnił Papperger. „Około 30 z 50 Leopardów 2 A4 (czołgów) jest gotowych. Do tego zostanie dodanych około 100 starych Leopardów 1. Z dzisiejszego punktu widzenia możemy przygotować 88 Leopardów 1 do ponownego użycia” – dodał.
Agencja AFP przypomina, że Berlin zatwierdził dostawę 18 czołgów Leopard 2 A6 z zasobów Bundeswehry na Ukrainę. Zezwolił także na reeksport niemieckich lampartów z innych krajów, w tym ze Szwecji, Finlandii, Portugalii i Polski. Zgodnie z tym planem na Ukrainę ma trafić ponad 30 Leopardów.
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.