Polski premier nazwał połączenie podatku z pomocą dla Ukrainy próbą szantażu.
BRUKSELA. Ze względu na brak porozumienia w sprawie światowego podatku od osób prawnych, Polska postanowiła zablokować ostateczne zatwierdzenie pakietu propozycji Unii Europejskiej, w którym znalazło się również 18 mld euro pomocy dla Ukrainy.
Rząd warszawski nie złożył podpisu pod pakietem propozycji, który wcześniej blokowały Węgry ze względu na spór o własne dotacje z funduszy europejskich.
Według źródeł dyplomatycznych czeska prezydencja UE przedłużyła termin zatwierdzenia pakietu ze środy na czwartek.
Kompromis z Węgrami
W tym tygodniu prezydencja czeska osiągnęła porozumienie w sprawie wsparcia Ukrainy i wprowadzenia minimum 15 proc. podatki dla dużych międzynarodowych firm.
Węgry zablokowały obie propozycje w negocjacjach dotyczących unijnych środków, które mogłyby stracić z powodu problemów z praworządnością.
Dlatego Czechy połączyły wszystkie propozycje w jeden pakiet, a pozostałe kraje ostatecznie doszły do kompromisu z Budapesztem, zmniejszyły zamrożoną kwotę funduszy spójności i uwolniły pieniądze z nadzwyczajnego funduszu naprawczego.
Po tym, jak 26 krajów, w tym Węgry, formalnie potwierdziło kompromis w środę, Unia wciąż na próżno czeka na zgodę Warszawy.
To próba szantażu – mówi Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki określił połączenie podatku i pomocy dla Ukrainy jako próbę szantażu. Pozostali szefowie państw i rządów krajów UE będą zapewne próbowali przekonać go do poparcia propozycji na szczycie.
„Wpinanie pomocy dla Ukrainy w tak odległy i zupełnie inny temat, jakim jest podatek od osób prawnych, jest niepotrzebne, to błąd i próba szantażu” – powiedział Morawiecki po przyjeździe na spotkanie europejskich przywódców.
Polski rząd, któremu, podobnie jak Węgry, Komisja Europejska odmówiła już ze względu na spór o niezawisłość sądownictwa zatwierdzenia planu niezbędnego zagłębienia się w fundusz naprawczy, już wiosną negatywnie nastawiony do podatku dochodowego od osób prawnych . Ale potem komisja poparła plan i jesienią tylko Węgry zawetowały propozycję podatkową.
„Polska wróciła do tego, co mówiła wcześniej i jesteśmy tam z Węgrami” – powiedział dziennikarzom jeden z dyplomatów.
Spory dotyczące reform wymiaru sprawiedliwości
Warszawa uzasadniała swój sprzeciw, podobnie jak wcześniej Budapeszt, mówiąc, że UE nie powinna przystępować do podatku, dopóki nie będzie jasne, czy wszystkie kraje, w tym kluczowe Stany Zjednoczone, dołączą do globalnego systemu.
Polska ma otrzymać dotacje w wysokości 23,9 mld euro ze wspomnianego funduszu oraz blisko kolejne 12 mld euro w postaci preferencyjnych pożyczek. Jak dotąd nie otrzymała środków, które są uzależnione od przyjęcia dalszych reform systemu sądownictwa. W środę Morawiecki wezwał Komisję Europejską do zaprzestania blokowania pieniędzy.
Polski rząd stara się uchwalić w parlamencie zmiany w ustawach o wymiarze sprawiedliwości, w tym standard postępowania dyscyplinarnego w Sądzie Najwyższym, który jest jednym z przedmiotów sporu z Brukselą.
Rząd przedstawił propozycje, aby odnieść się do zastrzeżeń komisji, ale prawodawcy nie zgodzili się jeszcze na ich przyjęcie.
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.