Polska przyjęła od początku wojny na Ukrainie ponad 8,96 mln ludzi

Duńscy parlamentarzyści zatwierdzili kontrowersyjne zniesienie święta narodowego w celu ratowania i zwiększenia budżetu obronnego. Decyzja ta jest ostro krytykowana przez opozycję, związki zawodowe i biskupów duńskich. Kontynuuj czytanie

Za propozycją koalicji rządowej głosowało 95 ze 179 posłów duńskiego parlamentu. Store Bededag (wielki dzień modlitwy), który co roku przypada w czwarty piątek po Wielkanocy, stanie się tym samym normalnym dniem roboczym.

Szacuje się, że pozwoli to państwu zaoszczędzić trzy miliardy koron duńskich (427 milionów dolarów) rocznie, co odpowiada 7,4 godziny pracy na pracownika w gospodarce narodowej. Koalicja rządowa chce wykorzystać te pieniądze, by móc odłożyć 2 proc. PKB budżetu państwa na obronność, czego muszą przestrzegać wszyscy członkowie NATO. Dania zwiększa wydatki na obronność w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Posłowie opozycji nazwali ustawę „szaloną” i „całkowicie złą”, ale nie mogli zgodzić się na przeprowadzenie w tej sprawie referendum. O jego rejestrację musi wystąpić 60 posłów.

„Nie sądzę, aby dodatkowy dzień pracy był problemem. Mamy ogromne wydatki na obronę i bezpieczeństwo, opiekę zdrowotną, psychiatrię i transformację ekologiczną” – powiedziała premier Mette Frederiksen w oświadczeniu ze stycznia, kiedy zaprezentowano program rządu.

Dania ma obecnie do 11 świąt państwowych z jednym dniem wolnym, liczba ta jest mniejsza w latach, gdy Boże Narodzenie i Nowy Rok wypadają w weekendy. Wielki Dzień Modlitwy obchodzony jest od 1686 roku.

Zniesienie tego święta nie cieszy się popularnością wśród opinii publicznej, gdzie 73% osób należy do Duńskiego Kościoła Luterańskiego, ale tylko 3% regularnie uczęszcza do kościoła. Związki zorganizowały internetową petycję przeciwko odwołaniu wakacji.

Około 50 000 protestujących zebrało się przed parlamentem w Kopenhadze na początku lutego, co jest rzadkim wydarzeniem w kraju, który zazwyczaj dąży do konsensusu. (ČTK)

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *