Dezinformatorzy rozpowszechniają fałszywe informacje o polskim premierze. Nie złożył hołdu Banderowi

BRATYSŁAWA. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Kijów pod koniec listopada 2022 r.

Wkrótce po jego wizycie w mediach społecznościowych zaczęło krążyć zdjęcie, na którym składa kwiaty przed pomnikiem Stepana Bandery, ukraińskiego nacjonalisty kolaborującego z nazistowskimi Niemcami.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Jednak zdjęcie zostało zmanipulowane. Na zdjęciu, które zostało niewłaściwie użyte do fotomontażu, Morawiecki składa kwiaty pod kijowskim pomnikiem upamiętniającym ofiary głodu z czasów stalinowskich.

TASR zwraca uwagę na dezinformację we współpracy z agencją prasową AFP.

Hołd ofiarom głodu z czasów stalinowskich

26 listopada 2022 r. premier RP odwiedził Kijów wraz z premierem Litwa Ingrida Šimonyté podczas spotkania tzw. Trójkąta Lubelskiego.

Podczas oficjalnej wizyty spotkał się także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego dnia złożył również kwiaty pod pomnikiem w centrum Kijowa, upamiętniającym 90. rocznicę Hołodomoru, wielkiego głodu na Ukrainie w latach 1932-33, spowodowanego polityką sowieckiego przywódcy Józefa Stalina, podczas którego zginęło 3,9 miliona Ukraińców.



Powiązany artykuł Dezinformatorzy zmanipulowali wideo z wizyty Zełenskiego w Chersoniu Kontynuuj czytanie

Kancelaria polskiego premiera poinformowała AFP, że Morawieckiemu towarzyszył wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Anton Demochin na pomniku.

Podczas zbierania dodatkowych informacji na temat wizyty Morawieckiego agencja zidentyfikowała oryginalne zdjęcie, które później zostało niewłaściwie wykorzystane do fotomontażu.

Oryginalne zdjęcie zostało wykonane w Miejscu Pamięci Ofiar Głodu, a jego oryginał umieściła również Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na Twitterze.

Pomnik Bandera znajduje się na zachodzie Ukrainy

Autor zmanipulowanego zdjęcia wyciął z tego zdjęcia dwie postacie, które dodał do zdjęcia przedstawiającego pomnik Stepana Bandery. Znajduje się jednak we wsi Kozówka koło Tarnopola na zachodniej Ukrainie.

Bandera był kontrowersyjnym ukraińskim nacjonalistą i jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

W celu obrony niepodległości Ukrainy przed wojskami sowieckimi Bandera i jego zwolennicy stanęli po stronie nazistowskich Niemiec iw 1941 roku utworzyli niezależne państwo ukraińskie ze Lwowem jako stolicą.

Jednak nazistowskie Niemcy odmówiły uznania niepodległości Ukrainy, a Bandera był więźniem obozu koncentracyjnego Sachsenhausen do jesieni 1944 roku.

Według AFP prokremlowska propaganda często wykorzystuje Banderę i jego ruch do przedstawiania Ukrainy jako kraju sympatyzującego z ideologią nazistowską. rosyjski prezydent Władimir Poutyn 24 lutego 2022 roku wprost stwierdził, że przyczyną rosyjskiej inwazji na Ukrainę była „denazyfikacja”.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *