Łotwa nie wyśle ​​sportowców na igrzyska

Powodem tego jest trwający konflikt zbrojny na Ukrainie.

Łotwa nie wyśle ​​swoich sportowców na igrzyska, w których wezmą udział obywatele Rosji i Białorusi podczas inwazji na Ukrainę. Rzecznik Łotewskiego Komitetu Olimpijskiego powiedział agencji informacyjnej Reuters w środę (1 lutego).

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił w zeszłym tygodniu, że jest otwarty na pomysł rosyjskich i białoruskich sportowców biorących udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu „pod neutralną flagą” i dopuści ich do testów kwalifikacyjnych.

„Jeśli musimy teraz podjąć decyzję, to oczywiście nie pojedziemy na takie wydarzenie. Ale igrzyska w Paryżu są za półtora roku. Zobaczymy, co się stanie na Ukrainie. Mamy nadzieję, że Ukraińcy wygrają to wojny i znajdziemy się w nowej sytuacji” – powiedział rzecznik.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego 2022 r., również z terytorium Białorusi. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał MKOl do zakazania sportowcom z obu krajów udziału w igrzyskach olimpijskich. Jak dotąd, inne kraje nie spotkały się z poparciem dla ich całkowitego zakazu w Paryżu.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się od 26 lipca do 11 sierpnia, a Igrzyska Paraolimpijskie od 28 sierpnia do 8 września.

Rosyjscy i białoruscy sportowcy są „nie do przyjęcia”

Łotwa, która graniczy z Rosją, jest jednym z najsilniejszych zwolenników Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO, wraz z jej bałtyckimi sąsiadami, Estonią i Litwą.

Ani Litewski Komitet Olimpijski, ani Estoński Komitet Olimpijski nie planują bojkotu paryskiej olimpiady, poinformowali we wtorek (31 stycznia) krajowych mediów ich prezydenci.

Ministrowie spraw zagranicznych tych krajów bałtyckich i Polski zgodzili się we wtorek, że rosyjscy i białoruscy sportowcy na igrzyskach olimpijskich są „nie do przyjęcia” w miarę trwania inwazji. Poinformował o tym szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkevics.

Ministrowie sportu krajów bałtyckich mają się spotkać w czwartek (2.02.) Poinformowała o tym w środę litewska minister edukacji, nauki i sportu Jurgita Šiugždinien.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *