Możemy śmiać się z 20-letnich technologii, ale Rosjanie trzymają nas w ryzach. Mają kluczową zaletę

Z powodu Inwazja Rosji na Ukrainę zdecydowało kilka zachodnich firm technologicznych zawiesić współpracę i dostaw towarów do Rosji. O tym, jak ten kraj stara się sobie z tym radzić, rozmawialiśmy w studiu telewizji HN Andrzej MackRedaktor naczelny magazynu Touch IT.

Czy widzieliśmy już podobną blokadę technologiczną?

Nie o ile pamiętam. Wcześniej były też sankcje wobec różnych krajów, ale były one bardziej „kosmetyczne”. Teraz są prawdziwe. Dotyczą one w szczególności Rosjan. Firmy, które są podstawą rozwoju, takie jak Intel, NVIDIA, praktycznie zaprzestały współpracy i wstrzymają dostawy, reprezentację w Rosji. To poważny problem.

Co dzieje się z krajem, w którym taka sytuacja zdarza się z dnia na dzień?

Nadal mają na stanie. Decyzja została podjęta z dnia na dzień, ale urządzenia nadal można kupić. Jednak Rosjanie ostatecznie znajdują się w sytuacji, w której chcą kupić nowego iPhone’a, ale nie jest on dostępny. Dotyczy to nie tylko zakupu nowego sprzętu, ale także dostawy komponentów, serwisu produktu i gwarancji.

Co to oznacza dla firm technologicznych?

Rosjanie stają przed pytaniem, jak sobie z tym poradzić. Jeśli chcą dogonić świat, tworzą własną gospodarkę półprzewodnikową. Kiedyś to było możliwe, pamiętajmy o RVHP, a one w zasadzie działają niezależnie jak pod szklanym zegarkiem.

Wtedy świat zachodni był bardziej zaawansowany technologicznie i wtedy byliśmy odizolowani, gdzie rozwój był opóźniony o 20 lat. I tak prawdopodobnie dzieje się teraz w Rosji. Jednak Rosjanie już zapowiedzieli, że dokonają inwestycji w wysokości bilionów rubli, które chcą zainwestować w rozwój fabryk, przetwórców i urządzeń. Ale dogonienie świata nie jest łatwe.

Jak bardzo Rosja jest technicznie zależna od innych krajów?

Jest niezależny na kilka sposobów. Rosyjskie laptopy mają własne prototypy, mają też własne rosyjskie procesory. Można z tym pracować, ale nie jest to takie proste. Opóźnienie technologiczne w stosunku do otaczającego świata jest naprawdę na poziomie około dwóch, trzech dekad. Zasadniczo zależą od dostaw komponentów, takich jak procesory, pamięci RAM i tym podobne. Na tej podstawie mogli łatwiej tworzyć urządzenia. Jednak to nie jest już dostępne.

Nawet duże globalne firmy, które od lat produkują półprzewodniki, nie są obecnie w stanie pokryć…

Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów.
To zależy od Ciebie 85% przestań czytać.

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *