Słowacja od dawna jest jednym z krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. Według Europejskiej Agencji Środowiska miasta regionu żylińskiego mają obecnie najgorszą jakość powietrza na Słowacji. Z tego samego powodu polski rząd wydał w ostatnich dniach ostrzeżenia dla obszarów w pobliżu granicy ze Słowacją.
Według portalu IQAir, który w czasie rzeczywistym monitoruje jakość powietrza na całym świecie, Słowacja była w 2021 roku 62. krajem o najwyższym stężeniu cząstek smogu w powietrzu. W ciągu ostatnich czterech lat nasz kraj przekraczał wartość progową określoną przez wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdorazowo trzy do pięciu razy.
Zamiast 5 mikrogramów niepożądanych cząstek na metr sześcienny powietrza, w latach 2018-2021 na Słowacji odnotowano średnio od 15,3 do 18,5 mikrogramów na metr sześcienny. Źródłami mikroskopijnych cząstek mogą być elektrownie, pojazdy silnikowe, samoloty lub fabryki. Powstają również podczas spalania drewna i innych materiałów stałych, przez co sytuacja smogowa pogarsza się szczególnie w okresie zimowym.
Na dziś Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wzrostem stężenia smogu w powietrzu dla miast Żylina, Rużomberok a Liptowski Mikulasz.
europejski wskaźnik jakości powietrza pokazuje zwiększone stężenie cząstek smogu w okolicach Żyliny, Rużomberka i Oszczadnicy od wieczora 30 listopada lub dzisiejszego ranka. Europejska Agencja Środowiska określa ich obecną jakość powietrza jako bardzo złą.
W ciągu ostatnich 365 dni według tego wskaźnika jakość powietrza w Żylinie była bardzo zła przez maksymalnie 45 dni i przez kolejne 23 dni bardzo zła. Biedna kobieta odnotowano bardzo lub bardzo złą jakość powietrza przez 100 dni w roku, a Rużomberk łącznie przez 84 dni.
Według Europejskiej Agencji Środowiska mieszkańcy obszarów o bardzo, bardzo złej jakości powietrza powinni rozważyć ograniczenie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli zaczynają odczuwać takie objawy jak ból oczu, drapanie w gardle czy kaszel. W przypadku osób z chorobami układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego najlepiej unikać nadmiernego ruchu na zewnątrz.
Znaczne pogorszenie jakości powietrza odnotowano także w południowej Polsce, w pobliżu granicy ze Słowacją oraz na Orawie. Rządowe centrum bezpieczeństwa RCB wydało ostrzeżenie w ciągu ostatnich dwóch dni, doradzając obywatelom powstrzymanie się od wszelkich zajęć na świeżym powietrzu.
Indeks jakości powietrza na Słowacji na dzień 1 grudnia 2022 r
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.