Mistyfikacja tygodnia: Cmentarz Ładomirowa nie jest zburzony ani rosyjski

W programie Hoax of the Week tym razem mamy do czynienia z historiami rozpowszechnianymi przez Rosję na Słowacji. O cmentarzu Ładomirowym, który według rosyjskich mediów został zrównany z ziemią, ale też o zdjęciu, które ma świadczyć o bliskich stosunkach rosyjskiego prezydenta z przywódcami głównych państw.

Moderatorka Gabriela Kajtárová przyjrzała się bliżej żartom ze swoimi gośćmi. Zaproszenie przyjęli redaktor naczelny Denník N Vladimír Šnídl, założyciel Mladí proti fašizmu Marek Mach i badaczka Globsec Katarína Klingová.

Mistyfikacja tygodnia dotyczy wiadomości o zniszczonym cmentarzu żołnierzy rosyjskich we wsi Ladomirová w powiecie świdnickim. Słowacki internet żył z nią intensywnie przez tydzień. Odwiedził go ambasador Rosji Igor Bratčikov i poinformował, że burmistrz zburzył cmentarz, na którym pochowano rosyjskich żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej.

Dlaczego ta wiadomość stała się mistyfikacją tygodnia? „Bo to przede wszystkim kłamstwo. Nikt nie pozwolił na rozbiórkę tego cmentarza. Brakuje tylko krawężników. No nie dlatego, że ktoś chce ten cmentarz zniszczyć. uniemożliwiały to krawężniki. Zawalały się i nie można było tego miejsca modyfikować” – wyjaśnił Marek Mach.

Według niego mistyfikacja szybko się rozprzestrzeniła, ponieważ przyczyniło się do niej kilka ważnych osobistości. Na przykład prokurator generalny Maroš Žilinka, który to przejął, ale słowacka policja również to skomentowała i nazwała mistyfikacją. Fałszywe wiadomości wyemitowała również rosyjska telewizja.

„Propaganda kremlowska i jej pomocnicy wiedzą, co działa na Słowacji. Działa na Słowaków, gdy pielęgnuje się w nas poczucie, że Rosjanom robi się coś złego. Próbują tego na różne tematy. Na przykład, gdy upamiętnia się rok 1968, sprawiają wrażenie, że upamiętniamy to tylko po to, żeby kopać Rosjan” – powiedział Vladimír Šnídl.

Zdaniem dziennikarza siła mistyfikacji polega również na tym, że Rosjanie poczuli, że to Słowacy zniszczyli rosyjski cmentarz. „Cóż, nie jest ani ruski, ani zniszczony. To cmentarz żołnierzy z I wojny światowej. W tym czasie chowano w jednym miejscu żołnierzy różnych walczących stron. Na tym cmentarzu pochowani są nieznani żołnierze rosyjscy, a także żołnierze armii austro-węgierskiej z terenów dzisiejszych Węgier i Rumunii” – dodał Šnídl.

Katarína Klingová powiedziała, że ​​Kreml używa różnych technik do szerzenia dezinformacji. Przede wszystkim są to platformy w sieciach społecznościowych, trolle i płatni użytkownicy lub wysoce zautomatyzowane konta. Rosji pomagają też serwisy dezinformacyjne, których na Słowacji jest ponad 250.

Eksperci przyjrzeli się także zdjęciu Władimira Putina w programie w tym tygodniu.

Sprawdź także poprzedni odcinek Hoax of the Week:

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *