Parlament Europejski uznał Rosję za państwowego sponsora terroryzmu

Wezwali do tego również kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Dzielić się

Zapisać
Zakwaterowany

Dzielić się
Udostępnij artykuł

Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli w środę w Strasburgu rezolucję, w której kwalifikują Rosję jako państwowego sponsora terroryzmu w kontekście jej agresji na Ukrainę. Jednocześnie wezwali UE-27 do pójścia za przykładem Parlamentu Europejskiego.

Uchwałę poparło 494 posłów, przeciw było 58, a 44 wstrzymało się od głosu.
Tak stanowi uchwała „Rozmyślne ataki i okrucieństwa popełniane przez siły rosyjskie i ich pełnomocników wobec ludności cywilnej na Ukrainie, niszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia prawa międzynarodowego i humanitarnego stanowią akty terroryzmu i zbrodnie wojenne”.

Na podstawie tych faktów posłowie określili Rosję jako państwo wspierające terroryzm i państwo stosujące środki terroryzmu. Posłowie ECR przedstawili z tej okazji długą listę „akty terroryzmu” popełnionych przez Rosję na terytorium Ukrainy.

Polska europosłanka i koordynator ds. polityki zagranicznej ECR Anna Fotyga powiedziała, że ​​przeszłość i teraźniejszość pokazały, że Rosja jest państwem terrorystycznym. „Mówimy to jasno w tej rezolucji. Powinny być też konsekwencje. Terrorystyczne państwo Rosja musi zostać pokonane. Nie możemy negocjować ani robić interesów z terrorystami. Rosja powinna być izolowana na arenie międzynarodowej, włącznie z wykluczeniem z Rady Bezpieczeństwa ONZ” dodany. powiedziała.

Biorąc pod uwagę, że UE nie może obecnie oficjalnie wyznaczać państw jako sponsorów terroryzmu, Parlament Europejski wezwał Unię i jej państwa członkowskie do wprowadzenia odpowiednich ram prawnych i rozważenia dodania Rosji do takiej listy.

Posłowie wezwali również państwa członkowskie do włączenia rosyjskiej organizacji paramilitarnej znanej jako Grupa Wagnera, 141. Specjalnego Pułku Zmotoryzowanego, znanego również jako „Kadyrowowie” oraz inne finansowane przez Rosję grupy zbrojne, milicje i osoby znajdujące się na unijnej liście terrorystów.

Rosja musi nadal izolować się na arenie międzynarodowej

Ustawodawcy wezwali ponadto UE, by nie przestawała izolować Rosji na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w odniesieniu do jej członkostwa w organizacjach i organach międzynarodowych. Domagają się ograniczenia stosunków dyplomatycznych z Rosją, a także zamknięcia i zdelegalizowania rosyjskich instytucji państwowych w UE, które szerzą propagandę na całym świecie.

W kontekście eskalacji rosyjskiej przemocy wobec ukraińskiej ludności cywilnej rezolucja PE wzywa państwa członkowskie UE do pilnego sfinalizowania dziewiątego pakietu sankcji wobec Moskwy.

Zgłoś błąd.
Jeśli znalazłeś lukę w artykule lub masz uwagi, daj nam znać.
Podgląd obrazu: TASR/AP

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *