Premier Morawiecki odwiedził Ukrainę i złożył hołd ofiarom głodu lat 30. XX wieku

26.11.2022 (Webnoviny.sk) – Premier Polski Mateusz Morawiecki przybył w sobotę z wizytą do ukraińskiej metropolii Kijów. Uczynił to w dniu, w którym Ukraina upamiętnia ofiary sztucznie wywołanego przez władze sowieckie głodu, w którym w latach 1932-33 zginęło około trzech milionów ludzi. Donosi o tym Kijów Niezależny.

20 krajów mówi o ludobójstwie

W Kijowie Morawiecki zostawił „symboliczny bukiet” pod pomnikiem ofiar głodu. Według Kijowskiego Muzeum Głodu Polska jest jednym z 20 krajów, które oficjalnie uznały głód za ludobójstwo. W tym tygodniu parlamenty Irlandii, Mołdawii i Rumunii zdecydowały się na ten krok.

Wizyta polskiego premiera ma miejsce prawie dwa tygodnie po tym, jak zbłąkana rakieta wylądowała na terytorium Polski, zabijając dwie osoby we wsi Przewodów.

Polscy śledczy ustalili, że był to ukraiński pocisk przeciwlotniczy. Zwrócił na to jednak uwagę prezydent RP Andrzej Duda „To był tragiczny incydent, który wydarzył się z powodu Rosji”.

Akademicy są mieszani

Społeczność akademicka pozostaje podzielona co do tego, czy głód stanowił „ludobójstwo”, a głównym pytaniem jest, czy Stalin celowo zamierzał zabić Ukraińców, próbując stłumić ruch niepodległościowy przeciwko Związkowi Radzieckiemu, czy też głód był przede wszystkim wynikiem niekompetencji urzędników państwowych w połączeniu z warunkami naturalnymi.

Jednak w środę papież Franciszek porównał cierpienia Ukraińców do „ludobójstwo sztucznie sprowokowane przez Stalina”.

Związek Franciszka między obecną trudną sytuacją ukraińskich cywilów i tych, którzy umarli z głodu 90 lat temu, a ogłoszeniem przez Józefa Stalina „ludobójstwa” stanowiło ostrą eskalację papieskiej retoryki przeciwko Rosji.

Źródło: Webnoviny.sk – Premier Morawiecki odwiedził Ukrainę i złożył hołd ofiarom głodu lat 30. XX wieku © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone.

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *