Nagroda za pomoc Ukrainie: Naï korzysta z nowych niemieckich czołgów za 100 mln euro – National – News

Słowackie Siły Zbrojne nabyły pierwszy od dziesięcioleci nowy czołg. W ten sposób batalion czołgów zostanie znacznie powiększony – 15 nowoczesnych niemieckich Leopardów 2A4 zostanie dodanych do 30 starych radzieckich czołgów T-72M1. Pierwszy Leopard został już przejęty i zaprezentowany publiczności przez ministra obrony Jaroslava Naï (OĽaNO). Słowacja otrzymała to znaczące wzmocnienie w zamian za pomoc dla Ukrainy, której przekazała 30 byłych sowieckich bojowych wozów piechoty (BVP-1). Jednocześnie niemieckie systemy obrony powietrznej Patriot powinny pozostać na Słowacji co najmniej do końca 2023 roku. Niemcy muszą też wyposażyć Słowację w nowy system obrony przeciwlotniczej i wzmocnić wschodnią Słowację. Ma to być system krótkiego zasięgu przeznaczony do ochrony określonych lokalizacji.



Zdjęcie: ,

15 nowoczesnych niemieckich Leopardów 2A4 zostanie dodanych do 30 byłych radzieckich czołgów T-72M1. Pierwszy został już przejęty przez MON.




WIDEO: Pierwszy z 15 nowoczesnych niemieckich Leopardów 2A4.

Dostarczenie 15 nowoczesnych czołgów znacznie zwiększy zdolności obronne państwa. W ten sposób Słowacja wypełni również swoje główne zobowiązanie wobec NATO – budowę ciężkiej brygady zmechanizowanej, przeznaczonej do obrony terytorialnej kraju i opartej na geopolitycznym położeniu Słowacji na wschodnim skrzydle NATO. Po tym pierwszym zbiorniku, w 2023 roku, co miesiąc będzie stopniowo przybywać jedna lub dwie sztuki. Dojeżdżają do naszej wschodniej granicy.

„Potrzebujemy każdego czołgu” — podkreślił Naï pod koniec lata. Jednocześnie jednak przyznał, że w przyszłości pojawi się chęć zastąpienia 30 radzieckich czołgów T-72 kompatybilną technologią partnerów z NATO. Będzie jednak nadal domagał się, aby pomoc wojskowa dla Ukrainy nie zmniejszała zdolności obronnych Słowacji.

„Leopard 2 to jeden z najlepszych czołgów na świecie. Jest to czołg nowoczesny i chociaż 2A4 pozostaje w tyle za nowszymi wersjami układów elektronicznych, to nadal stoi na bardzo wysokim poziomie, o generację lepszym od tego, który mamy. zdobywając je, udało nam się wykonać bardzo dobry ruch” – ocenił dla „Prawdy” Pavel Macko, generał w stanie spoczynku i były wysoki rangą Słowak w strukturach NATO. .

Leoparda 2A4

Leopard 2A4 to najbardziej rozpowszechniona wersja rodziny czołgów Leopard 2. Czołg jest nieprzerwanie rozwijany od lat 70. XX wieku przez niemiecką firmę Krauss-Maffei Wegmann, aw latach 1985-1992 powstało aż osiem wersji. Przez lata niemiecki czołg podstawowy Leopard 2 sprawdził się w operacjach bojowych w Kosowie, Afganistanie i Syrii przeciwko islamskim terrorystom Daesh. Po 2000 roku, kiedy Niemcy zaczęły sprzedawać duże zapasy czołgów, Leopardy są używane w różnych wersjach przez wiele krajów NATO, a także kilka innych armii na całym świecie.

15 zostanie dodanych do starych sowieckich czołgów...

15 zostanie dodanych do starych sowieckich czołgów...

Słowacja nabyła Leopardy w ramach niemieckiego programu „Ringtausch”, w ramach którego Niemcy próbują pośrednio dostarczać Ukrainie ciężką broń za pośrednictwem swoich sojuszników. „Stoimy w obliczu nowej rzeczywistości w polityce bezpieczeństwa, na którą postanowiliśmy odpowiednio zareagować. Czy to finansowo, czy mentalnie. Bezprawny i brutalny atak Rosji na Ukrainę pokazał, że obrona narodowa i zbiorowa musi ponownie być naszym najwyższym priorytetem” — powiedziała minister obrony Christine Lambrecht w rozmowie z Prawdą.

Według niej czołgi podstawowe Leopard 2 dla Słowacji to tylko kilka aspektów wzajemnej współpracy. „Wspieramy Słowację jako partnera w obliczu zagrożeń na wschodniej flance sojuszu, a jednocześnie wzmacniamy zdolności obronne NATO w tym regionie. Jestem przekonana, że ​​w przyszłości będziemy również wzmacniać naszą współpracę” – powiedziała Lambrechtová.

WIDEO: Słowacka armia otrzyma Leopardy.

Nagroda za pomoc Ukrainie

Leopardy uzbrojenia słowackiej armii w przyszłości uzupełnią i zastąpią stare czołgi T-72 na licencji sowieckiej, których Słowacja ma obecnie tylko 30. Jednocześnie kraje sąsiednie dysponują znacznie większą ilością tego sprzętu bojowego.

Jeden z ostatnich czołgów T-72 walczy obecnie na Ukrainie w setkach. Według niezależnego bloga Oryx, który z publicznie dostępnych danych dokumentuje straty materialne sprzętu wojskowego, Rosja straciła już ponad 900, a Ukraina ponad 120.

Wołodymyr Zełenski, Władimir Putin Czytaj więcej Absurdalna propaganda Putina. Czy powinniśmy denazyfikować Ukrainę czy raczej Rosję?

Słowacja otrzymała czołgi Leopard z Niemiec w zamian za pomoc dla Ukrainy. Słowacja dostarczyła jej 30 starych bojowych wozów piechoty BVP-1 wykonanych na podstawie radzieckiego projektu ponad 50 lat temu. Ukraina otrzymała nowe pojazdy już w listopadzie. Do tej pory nie odnotowano strat w tych pojazdach.

W tym kontekście minister obrony Jaroslav Naï (OĽaNO) zauważył, że wartość niemieckiej technologii to „grubo ponad 100 mln euro”, podczas gdy wartość słowackiej pomocy dla Ukrainy to około jednej piątej tej kwoty. Jego wartość wynosi więc ok. 6,5 mln euro, podczas gdy wartość PKB jest dziesięciokrotnie niższa – 0,6 mln euro.

Nowe czołgi trafią do Trebišova. „Po dostarczeniu czołgi Leopard zostaną włączone do składu 14. batalionu czołgów sił lądowych Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej” — wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Obrony. 14. batalion czołgów Trebišovský jest jednostką bojową brygady przeznaczoną do prowadzenia działań ofensywnych i defensywnych przeciwko opancerzonemu wrogowi i jest w stanie wspierać główne rodzaje działań stabilizacyjnych.

Haubica Zuzana Czytaj więcej Czy Rosjanie zniszczyli naszą pierwszą haubicę Zuzana? Wyciekły zdjęcia, ministerstwo reaguje

Koniec sowieckiej technologii

Po generała trafią czołgi Leopard 2A4, które wzmocnią Siły Zbrojne Republiki Słowackiej. „Są w bardzo dobrym stanie i zostaną całkowicie wyremontowane przez Niemcy. Wiemy, co dostaniemy i jesteśmy za to bardzo wdzięczni” – powiedział tego lata minister obrony.

Ponadto Niemcy zapewnią Leopardom części zamienne, amunicję i szkolenie. „Wybrane załogi przeszły kurs w Niemczech, a następnie, po dostarczeniu czołgów, będą szkolić pozostałych członków kompanii czołgów 14 batalionu czołgów” – wyjaśniła rzeczniczka Kovaľ Kakaščíková. Konwersja miała miejsce od połowy listopada do 9 grudnia w niemieckim mieście Munster. W szkoleniu wzięło udział siedmiu kierowców.

„Czołgi te znacznie wzmocnią nasz batalion czołgów, który spełni kolejny warunek budowy ciężkiej brygady zmechanizowanej w ramach celów zdolnościowych NATO. Tym samym znacznie wzmocnimy zdolności bojowe ciężkiej brygady zmechanizowanej oraz zdolności obronne Słowacji. Jednocześnie stopniowo pozbywamy się naszej zależności od Rosji, pozbywając się starej sowieckiej technologii” – powiedział pod koniec listopada Nai. Takie rozwiązanie nazwał korzystnym dla wszystkich zaangażowanych stron.

Leopard 2A4 używany przez Holandię...

Na wyposażeniu słowackiej armii Leopardy uzupełnią...

Niemcy Rosja Ukraina Wojna Czytaj więcej Niemieccy mechanicy wojskowi są już w Michalovci. Jaką broń naprawią dla Ukrainy?

Dopiero w maju Niemcy dokonały podobnej wymiany z Czechami. Ta ostatnia otrzymała taką samą dostawę jak Słowacja w zamian za czołgi T-72, w tym co najmniej 40, które Czechy wysłały już na Ukrainę w kwietniu. Jednocześnie obie strony rozpoczęły negocjacje w sprawie możliwości pozyskania do 50 czołgów najnowocześniejszej wersji 2A7+ dla armii Czech w najbliższych latach.

Oprócz Czech, wśród naszych najbliższych sąsiadów, Leopardów używają już Węgry – 12 sztuk wersji 2A4 i 44 sztuki wersji 2A7+, Polska – 142 sztuki czołgów 2A4 i 105 sztuk wersji 2A5, a także Austria , który ma 114 części czołgu w wersji 2A4.

Czołg T-72 na Ukrainie

  • Straty rosyjskiego T-72: -98, A -37, AV -9, B -289, BA -23, B3 -446, (razem – 902)
  • Straty ukraińskiego T-72: -3, M -37, AV -11, B -25, AMT -13, -36? (łącznie – 125)

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *