1 stycznia 2023 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo o komunikacji lądowej, która wprowadzi do tej ustawy nowe paragrafy dotyczące tzw. wykroczenia administracyjnego kierującego pojazdem. Ta zmiana jest już pewna, więc nie jest to tylko spadek.
Zauważmy, że termin naruszenie administracyjne kierowcy pojazdu do tej pory wiedzieliśmy np. o korzystaniu z autostrady bez odpowiednich opłat. Ustawa o komunikacji lądowej nr. 135/1961 do dnia 31.12.2022 r. takiego terminu nie zawiera, podobnie jak pojęcie „zbrodnia”.
Kogo dotyczy przestępstwo i co powoduje?
Wykroczenia administracyjnego dopuszcza się osoba, która jako kierujący pojazdem narusza obowiązki określone w § 8a. Sekcja 2 ustawy o komunikacji lądowej. Są to przewoźnicy pojazdów, którzy otrzymali zezwolenie na specjalne użytkowanie dróg dla ruchu nadmiernego i/lub ponadgabarytowego.
Mówiąc najprościej, pojazd ponadgabarytowy to pojazd, który przekracza limity masy na danej drodze, podczas gdy pojazdy ponadgabarytowe przekraczają dozwolone wymiary. Jeżeli kierujący takim pojazdem (lub pojazdami, taborem itp.) chce korzystać z tych dróg, musi najpierw o to wystąpić (zgodnie z art. 8a ustawy o ruchu drogowym), uiścić odpowiednie opłaty i posiadać odpowiednie dokumenty z nim. z nim podczas prowadzenia pojazdu.
To nowe prawo nie ma zatem zastosowania do zwykłych kierowców samochodów osobowych i motocykli, chociaż oni również muszą używać swojego pojazdu w taki sposób, aby całkowita masa pojazdu nie przekraczała, aby pojazd nie przekraczał dozwolonych wartości, gdy załadowany. oraz czy wystające obiekty są odpowiednio oznaczone.
§ 22d Naruszenie administracyjne kierowcy pojazdu
Lepszy. 2: Za wykroczenie administracyjne orzeka się karę pieniężną (…).
- a) 375 euro w przypadku przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej o więcej niż 3–10 procent
- b) 750 euro w przypadku przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej o więcej niż 10-20% włącznie,
- c) 1500 euro w przypadku przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej o więcej niż 20-30%
- d) 3000 euro w przypadku przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej o więcej niż 30%
- e) 300 euro w przypadku przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego nacisku na oś o więcej niż 3–10 procent
- f) 600 euro w przypadku przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego nacisku na oś o więcej niż 10-20% włącznie,
- g) 1200 euro w przypadku przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego nacisku na oś o więcej niż 20-30% włącznie,
- h) 2400 euro w przypadku przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego nacisku na oś o ponad 30%
- i) 180 euro w przypadku przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej szerokości, jeżeli całkowita szerokość z ładunkiem nie przekracza 3,50 m, maksymalnej dopuszczalnej wysokości, jeżeli całkowita wysokość z ładunkiem nie przekracza 4,70 m lub maksymalnej dopuszczalnej długości , jeżeli całkowita długość łącznie z ładunkiem nie przekracza 23,00 m
- j) 1500 euro w przypadku przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej szerokości, jeżeli całkowita szerokość ładunku przekracza 3,50 m, maksymalnej dopuszczalnej wysokości, jeżeli całkowita wysokość z ładunkiem przekracza 4,70 m, lub maksymalnej dopuszczalnej długości, jeżeli całkowita długość ładunku przekracza 23,00 m.
Kary te wymierzane są w postępowaniach grupowych, które szerzej określa § 22g. W postępowaniu grupowym nakładana jest grzywna w wysokości dwóch trzecich grzywnyale nie można się od niego odwołać, odnowić go ani zmienić poza procedurą odwoławczą.
Jeżeli kierowca lub kierujący pojazdem nie jest w stanie uiścić mandatu na miejscu, zostanie mu na miejscu wystawiony niezapłacony mandat z pouczeniem o sposobie uiszczenia mandatu, terminie jego uiszczenia oraz skutkach nieuiszczenia mandatu .
Jeżeli wykroczenie administracyjne kierowcy pojazdu nie może zostać rozpatrzone w postępowaniu blokowym, organ policji może nałożyć na kierowcę lub kierujących pojazdem gwarancję pieniężną równą grzywnie. Między innymi ta gwarancja pieniężna może również zostać utracona na rzecz państwa, w którym to przypadku grzywna nałożona na kierowcę pojazdu jest uważana za zapłaconą zgodnie z tym samym prawem.
Częścią nowelizacji ustawy, która dodaje do ustawy wspomniane § 22d i § 22g, jest także dodanie § 22e i § 22f.
Art. 22e ustawy stanowi również np., że za kilka naruszeń administracyjnych popełnionych przez kierowcę tego samego pojazdu w ciągu jednego dnia kalendarzowego tym samym pojazdem lub tym samym zestawem pojazdów nakłada się tylko jedną grzywnę w jednym odrębnym postępowaniu nakazowym , ale za wykroczenie administracyjne. najpoważniejszy.
Art. 22f dotyczy odroczenia załatwienia sprawy np. w przypadku, gdy nie można ustalić kierującego pojazdem lub błędnie zidentyfikowano osobę kierującego pojazdem.
Pełne brzmienie nowych klauzul oraz klauzul dotyczących wykroczenia administracyjnego kierowcy pojazdu można znaleźć w wersji Ustawa o łączności naziemnej nr. 135/1961, obowiązujący od 1 stycznia 2023 r.
„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.