Izrael wstrzymał wyjazdy uczniów szkół średnich do Auschwitz – Świat – Aktualności

Tysiące młodych Izraelczyków nie nauczy się niczego z morderstwa swoich przodków w Auschwitz tego lata. Ich rząd rozgniewał Warszawę, odwołując coroczne wizyty edukacyjne uczniów szkół średnich w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym na okupowanych ziemiach polskich w ramach protestu.



Zdjęcie:

Izraelscy licealiści odwiedzający Auschwitz. FOTO: SITA/AP




Ministerstwo Edukacji Izraela jako pierwsze poinformowało o decyzji, ale bez podania przyczyny. Powód zdradził później szef dyplomacji Jair Lapid. Zarzucał Polakom niedopuszczalne zachowanie. „Chcieli dyktować, czego izraelskie dzieci, które jeżdżą do Polski, mogą się, a czego nie mogą się nauczyć, a czego nie możemy zaakceptować” – cytuje AP Lapida.W związku z tym warszawski rząd postanowił kontrolować program nauczania, który uczniowie szkół średnich przynoszą do Auschwitz.

Losy polskich Żydów na terenach okupowanych przez Niemców były bardzo tragiczne i historycznie skomplikowane. Naziści wysłali ich na śmierć. Było wielu Polaków, którzy bezinteresownie ratowali życie Żydów ukrywając ich, za co Izrael przyznaje nagrodę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Z drugiej strony byli też polscy cywile, którzy zabijali Żydów. Zwłaszcza kilku wiejskich rodaków żydowskich, którzy chcieli uciec przed nazistami. Jednak polski rząd nie chce nic słyszeć o tej ciemnej stronie Holokaustu i kojarzy wszystkie zbrodnie popełnione tylko z nazistami.

Podróż dla izraelskich uczniów szkół średnich została zawieszona podczas pandemii koronawirusa. Przed epidemią chrząszczy każdego roku do Auschwitz przyjeżdżało około 40 000 żydowskich dzieci z Izraela. Tamtejszy Departament Edukacji uznaje wizyty w byłym obozie zagłady jako kamień milowy w edukacji o Holokauście.

Spór o program szkolny to nie jedyny problem między władzami Warszawy i Jerozolimy. Wiceszefowi polskiej dyplomacji Marcinowi Przydaczowi nie podoba się, że izraelskim dzieciom towarzyszą uzbrojeni ochroniarze. „Tworzy to negatywny wizerunek Polski, brakuje kontaktu z polską młodzieżą” – powiedział w radiu RMF 24. Przydacz dodał, że tę kwestię powinna rozwiązać umowa międzyrządowa.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *