Filiżanka herbaty zapewnia przede wszystkim relaks fizyczny i psychiczny, niezbędny szczególnie przed pójściem spać, ale również niezawodnie zastępuje poranną kawę. Jednak wiele torebek z herbatą zawiera również niepożądane substancje, w tym kofeinę, dlatego zawsze warto zdecydować się na herbaty ziołowe sypkie lub ręcznie suszone.
Herbatą ziołową, o której nie mówimy zbyt wiele, jest herbata lipowa. Przygotowuje się go poprzez zalanie kwiatów lipy, czasem liści i kory gorącą wodą i moczenie przez około 10 do 15 minut. Aby uzyskać mocniejszy smak i dodatkowe korzyści zdrowotne, dodaje się zwykle liście i części kory, ale głównym składnikiem są zawsze kwiaty lipy, które zbiera się w maju i czerwcu.
Herbatę lipową warto pić nie tylko przez długi czas, ale także ze względu na liczne pozytywne skutki zdrowotne. W tym artykule przedstawimy Ci 8 najpotężniejszych z nich.
1. Łagodzi stres
Ekstrakty z kwiatów lipy znane są ze swojego działania uspokajającego. Według niektórych badań ekstrakt z lipy może regulować układ nerwowy i pomagać w walce z depresją, stresem i bezsennością.
2. Łagodzi objawy grypy
Herbata lipowa przynosi ulgę w typowych dolegliwościach, takich jak przeziębienie, grypa i przeziębienie. Pomaga także oczyścić drogi oddechowe w przypadku zapalenia oskrzeli i astmy. Możesz także szybciej pozbyć się śluzu w gardle i klatce piersiowej za pomocą herbaty lipowej.
3. Zmniejsza problemy trawienne
Herbata lipowa zawiera flawonoidy, glikozydy i niektóre olejki eteryczne, które są w stanie złagodzić choroby żołądka i jelit oraz niestrawność.
4. Obniża ciśnienie krwi
W kwiatach lipy znajdują się także substancje przeciwutleniające, takie jak tilirozyd, rutyna i kwas chlorogenowy, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.
5. Łagodzi ból
Flawonoidy zawarte w lipie pomagają także osobom cierpiącym na przewlekłe bóle związane z chorobami stawów i mięśni. Picie naparu lipowego zalecane jest w leczeniu wspomagającym, np. przy zapaleniu stawów.
6. Zwalcza stany zapalne
Lipa zawiera silne przeciwutleniacze, które mogą wiązać wolne rodniki, zmniejszając przewlekłe stany zapalne w organizmie.
7. Działa moczopędnie i wspomaga pocenie się
W Niemczech powszechnie przepisuje się 1–2 filiżanki naparu lipowego przed snem jako lek wspomagający pocenie się w przypadku grypy lub innych schorzeń, w przypadku których ta forma leczenia jest przydatna. Dodatkowo lipa wspomaga oddawanie moczu, co pomoże np. przy chorobach dróg moczowych.
Kiedy nie należy pić herbaty lipowej?
Za bezpieczną dawkę dla osoby dorosłej uważa się spożywanie od 2 do 4 gramów suszonej lipy dziennie. Dlatego nie zaleca się picia więcej niż 3 filiżanek naparu lipowego dziennie. Należy całkowicie zrezygnować z jego spożycia, jeśli jesteś uczulony na lipę lub pyłki.
W rzadkich przypadkach lekarze zauważają związek pomiędzy regularnym spożywaniem herbaty lipowej a rozwojem chorób serca. Dlatego też powinny unikać jego spożycia także osoby z problemami kardiologicznymi.
Picie naparu lipowego może wpływać na wydalanie litu z organizmu, dlatego też powinni go unikać pacjenci przyjmujący leki zawierające lit.
Jeśli zażywasz leki moczopędne, picie herbaty lipowej może powodować odwodnienie.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.