230 lat temu rozpoczęła się historia giełdy na Wall Street

Nowy Jork/Bratysława, 17 maja (TASR) – Wall Street w Nowym Jorku zajmuje się finansami od ponad dwustu lat. Upłynie 230 lat od wtorku 17 maja, kiedy to na tej ulicy zaczęła się pisać historia nowojorskiej giełdy (NYSE).

Na Wall Street notowane są akcje największych amerykańskich i zagranicznych spółek, a giełda nazywana jest ze względu na swoją lokalizację. Obrazy tej giełdy, jednej z największych na świecie, symbolizują handlowców krzyczących na sali z ekranami wypełnionymi liczbami, wykresami i innymi wskaźnikami ekonomicznymi.

Kamień milowy w historii obrotu papierami wartościowymi miał miejsce na Wall Street 17 maja 1792 r., kiedy to 24 kupców zebrało się pod jednym z platanów na tej ulicy i sporządziło umowę, która zgodnie z miejscem podpisania nosi nazwę – Buttonwood Porozumienie .

Na obrazie pliku z 22 lutego 2022 r. makler giełdowy handluje na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Zdjęcie: TASR/AP

8 marca 1817 roku sygnatariusze porozumienia ostatecznie zatwierdzili utworzenie New York Stock & Exchange Board, przodka giełdy nowojorskiej. Ta data jest uważana za oficjalne utworzenie Giełdy Papierów Wartościowych na Wall Street. Nazwa Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE) została przyjęta w 1863 roku. W czasie swojego istnienia giełda przeżyła dwa poważne spadki – pierwszy 24 października 1929 r., a drugi 19 października 1987 r.

W 1929 r. spadek poprzedził dalszy długoterminowy wzrost gospodarczy i 3 września 1929 r. potwierdzono nowy rekord zwany indeksem Dow Jones. Pierwsze oznaki recesji zaczęły pojawiać się wiosną 1929 r., jednak indeks giełdowy rósł nieznacznie. Po osiągnięciu szczytu analityk finansowy Roger Ward Babson ostrzegł, że giełda jest przewartościowana i grozi jej upadek.

20 października 1929 r. ceny dużej ilości akcji spadły do ​​poziomu krytycznego i hurtownicy zaczęli je sprzedawać. Pierwsza masowa fala sprzedaży akcji miała miejsce w czwartek 24 października 1929 r., a całkowita strata finansowa sięgnęła 11,25 miliarda dolarów. Dzień później konsekwencje tego krachu giełdowego objawiły się w Europie i tak zwanym „czarnym piątku”.

Przed drugim krachem giełdowym 19 października 1987 r. indeks Dow Jones Industrial Stock spadł o 508 punktów do 1 738,74 punktów. To największy spadek kursu, jaki ten barometr giełdowy odnotował w ciągu jednego dnia. Dzień tej katastrofy, który wypadł w poniedziałek, nazwano więc „czarnym poniedziałkiem”.

Akcje amerykańskie straciły łącznie około 1 miliarda dolarów. Załamanie doprowadziło do ogromnych spadków cen na giełdach w Tokio, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Paryżu. Niektórzy uważali, że jedną z przyczyn krachu był boom giełdowy lat 80., który jednak nie odpowiadał rzeczywistej sytuacji gospodarczej. Inni obwiniali nowe komputerowe programy biznesowe.

Właśnie dlatego giełda nowojorska wprowadziła następnie hamulec bezpieczeństwa w handlu elektronicznym. Jeśli indeks giełdowy Dow Jones spadnie o więcej niż 350 punktów, handel zostanie zawieszony na 30 minut. Jeśli spadek wynosi więcej niż 550 punktów, przerwa potrwa godzinę.

W czerwcu 2006 r. NYSE zgodziła się na połączenie z europejskim sojuszem giełdowym Euronext, tworząc pierwszą transatlantycką giełdę papierów wartościowych, która umocniła nowojorską giełdę jako największą giełdę na świecie.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *