Słowacja może walczyć o kolejną produkcję na dużą skalę akumulatorów do samochodów elektrycznych, której jeszcze nie uzyskała. Niedawno niemiecki producent luksusowych samochodów ogłosił zainteresowanie jego budową Porsche, który wcześniej przejął kontrolę nad niemieckim producentem akumulatorów o wysokiej wydajności Cellforce Group. Wciąż niepewna jest lokalizacja wartej miliardy euro gigafabryki, ale szanse Słowacji zwiększa fakt, że Porsche dopiero niedawno zainwestowało w Poważu miliardową inwestycję w montaż akumulatorów z importowanych ogniw.
Wjazd nowego właściciela do od US Steel do Koszyc zostaje ponownie na razie przesunięty. Tym razem stawką była nie tylko ich sprzedaż, ale także sprzedaż całej spółki-matki. US Steel Group odrzuciła ofertę przejęcia od konkurencyjnego Cleveland-Cliffs za 7,3 miliarda dolarów. Fuzja stworzyłaby globalnego stalowego giganta, który mógłby lepiej konkurować z dominującymi chińskimi konkurentami. Cleveland-Cliffs jest jedną z najbardziej ruchliwych firm w branży. W 2020 roku AK Steel Holding przejął także amerykański oddział koncernu stalowego ArcelorMittal. Jednak podobno dwie inne duże firmy, Esmark i ArcelorMittal, również są zainteresowane grupą US Steel.
Trzeci blok Elektrownia jądrowa Mochovce pracuje już z 90% swojej mocy nominalnej. Slovenské elektrárne planuje zwiększyć produkcję do 100% we wrześniu lub październiku. Nowy blok pokrywa 13% krajowego zużycia energii elektrycznej.
Ministerstwo Gospodarki zaczyna przydzielać bony na rozwój nowych projektów innowacyjnych i digitalizacyjnych pomiędzy firmami a miejscami pracy badawczo-rozwojowymi. W pierwszej fazie przeznaczył na to 20 mln euro.
I czeska zbrojownia grupa czechosłowacka należąca do rodziny Strnado planuje zainwestować prawie 50 mln euro w słowackie zakłady produkcji amunicji artyleryjskiej w Snin, Nováky i Dubnice nad Váhom. Po ataku Rosji na Ukrainę najbardziej brakuje zdolności zbrojeniowych.
Wszystko inne ważne z krajowych spółek z ostatniego miesiąca podsumował Ivan Haluza w 2100 słówCo jest 9 i pół minuty podczas czytania.
1. Znany biznesmen Konštiak sprzedaje swój biznes po gwałtownym wzroście cen
Pavol Konštiak od wielu lat jest jedną z najbardziej znanych postaci w krajowym handlu artykułami spożywczymi i dobrami konsumpcyjnymi. Zaczął tam robić interesy 30 lat temu i od dawna jest przewodniczącym krajowego związku zawodowego i innych organizacji zawodowych. Negocjuje z państwem sektor. Ale teraz sprzedaje swoją hurtową firmę Kon-Rad. I to pomimo tego, że przez długi czas zatrudniał tam swoje dwie córki Weronikę i Zuzanę.
Firma, której obroty przekraczają 50 mln euro, zostaje przejęta przez szybko rozwijającą się sieć Nieruchomości Terno ze sklepami Terno i Kraj w rękach byłego wspólnika J&T Marcin Fedor.
Ale umowa może zostać zawarta dopiero po jej wycofaniu przez Krajowy Urząd Antymonopolowy.
Dlaczego tak się dzieje:
- Konštiak nie chce komentować swojego odejścia z branży medialnej, ale w zeszłym roku, po wielu latach zysków, Kon-Rad popadł w stratę prawie 900 tys. euro. Pewnie też dlatego, że jest przede wszystkim pośrednikiem między producentami a handlarzami artykułów spożywczych, przez co znalazł się w trudnej sytuacji w zeszłym roku, podczas gwałtownego wzrostu cen. Producenci podnosili ceny tak wysoko, jak to możliwe, podczas gdy sprzedawcy starali się je kontrolować.
- Terno jest jedną z najszybciej rozwijających się sieci w kraju i jest bardzo aktywna w pozyskiwaniu kolejnych graczy. Od ostatniego przed-covidowego roku 2019 jego sprzedaż wzrosła ze 140 do prawie 220 mln euro.
- Najcenniejszą częścią przejmowanej firmy jest jej duży magazyn z supermarketem w Złotych Piaskach w Bratysławie. Kon-Rad posiada trzy własne sklepy w Bratysławie, Senecu i Modrze.
2. Zmarł założyciel największego słowackiego biura bukmacherskiego, firmę prowadzi teraz jego syn
Zmarł na początku sierpnia w wieku 85 lat
Aby czytać, potrzebujesz co najmniej standardowej subskrypcji.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.