Teoretyczne opracowanie tematu zachęt inwestycyjnych znajduje się w publikacji z 2013 roku pod tytułem Zachęty inwestycyjne – Tworzenie nowych wartości czy redystrybucja istniejących? Czytelnik znajdzie tu także przetworzone dane dotyczące zachęt za lata 2002–2012. Kolejnym zbiorem danych, który udało nam się leczony w 2017 r. Obecnie przygotowujemy nową publikację Zachęty inwestycyjne w latach 2017-2022.
Jego główne odkrycia:
- W latach 2017–2022 przyznano 75 zachęt inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 272 mln euro na projekty, które mają utworzyć łącznie 9 575 miejsc pracy.
- Średni koszt utworzonego miejsca pracy wyniósł 28 524 euro.
- Średnia wysokość zatwierdzonych kosztów inwestycji wyniosła około 21,5 mln euro.
- Średnia wysokość zachęty inwestycyjnej przekroczyła kwotę 3,6 mln EUR, czyli około 17% kwalifikowanych kosztów inwestycji. Bodziec inwestycyjny miał stworzyć średnio 128 miejsc pracy.
- Względny koszt zachęt inwestycyjnych spadł w porównaniu z poprzednim okresem. W obserwowanym okresie udział zachęt inwestycyjnych osiągnął 1,62% wolumenu środków pochodzących z podatku dochodowego od osób prawnych.
- Najwięcej inwestycji otrzymały regiony Koszyce i Trnawa. Każdy z nich w monitorowanym okresie stymulował inwestycje o wartości prawie 360 mln euro.
- O ile analiza danych z lat 2002-2016 wykazała, że ponad 75% wolumenu zachęt inwestycyjnych trafiło do dzielnic o niższym niż przeciętnie bezrobociu, o tyle w latach 2017-2022 dzielnice o wyższej średniej stopie bezrobocia „wzrosły” liczebnie . Łącznie trafiło tam ponad 53% pomocy publicznej.
Pomimo naszej krytyki, w latach 2017-2022 kontynuowana była polityka zachęt inwestycyjnych. Jednakże w porównaniu do przeszłości była ona bardziej zorientowana na regiony o ponadprzeciętnym bezrobociu. Jednakże szczegółowe parametry przyznanych zachęt (w szczególności zachęty w zakresie zatrudnienia) pozostają bardzo zmienne i opierają się mniej więcej na przypadku, tj. na aktualnie rozważanych inwestycjach.
INESS w dalszym ciągu podkreśla potrzebę przejścia od stymulowania wybranych „zwycięzców” poprzez zachęty inwestycyjne do poprawy całego otoczenia biznesowego, co pomoże zarówno krajowym, jak i zagranicznym firmom na Słowacji, zarówno starym, jak i dopiero rozpoczynającym działalność.
Samuela Jurcisina
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.