BRATYSŁAWA – Belgijscy piłkarze odnieśli pierwsze zwycięstwo w Konfederacji Narodów 2022/2023. W środowym meczu grupy A-Division 4 zmiażdżyli Polskę 6:1 w Brukseli dzięki dwóm celnym uderzeniom Leandro Trossarda i awansowali na drugie miejsce w tabeli z trzema punktami. Holendrzy, którzy w Cardiff pokonali gospodarzy Walię 2:1 po bramce Wouta Weghorsta w czwartej minucie dogrywki, prowadzili pełnym wynikiem.
Półfinaliści poprzedniej kolejki LN i brązowi medaliści mistrzostw świata 2018 Belgowie chcieli poprawić swój występ z Holandią (1:4) i mocno wystartowali z Polakami. Już w 4. minucie Michy Batshuayi celował w słupek, a Eden Hazard nie trafił w otwartego gola po przerwie. Minutę później Batshuayi wpadł z piłką do siatki, ale bramka nie została uznana z powodu spalonego. Goście w końcu otworzyli wynik, gdy w 28. minucie Robert Lewandowski wzmocnił swoje umiejętności strzeleckie, unikając Paitsioana i po podaniu Sebastiana Szymanskiego minął bramkarza Simona Mignoleta. Belgom udało się wyrównać jeszcze przed przerwą, gdy po uderzeniu Timothy’ego Castagne’a Alex Witsel bezkompromisowo posłał piłkę w prawy słupek.
Galeria zdjęć (8)
Źródło: SITA/AP/Geert Vanden Wijngaert
Drugi w tabeli zespół na świecie całkowicie zdominował akcję na boisku w drugiej połowie. Głowę Leandera Dendonckera jeszcze złapał spostrzegawczy Bartłomiej Dragowski, ale od razu Kevin De Bruyne z zimną krwią wykorzystał podanie E. Hazarda – 2:1. Polacy nie byli już w stanie skutecznie blokować ataków gospodarzy. Rezerwowy Trossard powiększył prowadzenie Belgów dwoma wspaniałymi bramkami, najpierw w 73. minucie po sprytnej dogrywce na 3:1, a siedem minut później wspaniale podkręcił piłkę z daleka od pola karnego – 4: 1. Piątego gola dołożył strzałem z dystansu obrońca Dendoncker, aw dogrywce Lois Openda dopełniła destrukcji Polski. Mecz sędziowali słowaccy sędziowie na czele z trenerem Ivanem Kružliakiem, którym asystowali Branislav Hancko i Ján Pozor. Czwartym sędzią był Peter Kráľovič.
Walia wystartowała bez Bale’a
W Cardiff obie drużyny uratowały swoje bazy. Po trudnym finale baraży ME 2022 z Ukrainą (1:0) trener Walii Rob Page dał odpocząć liderom zespołu, Gareth Bale dopiero startował z ławki rezerwowych, Aarona Ramseya nie było nawet na liście. Holland zasadniczo zaczął z drużyną „B” bez Memphisa Depaya, Daleya Blinda czy Virgila van Dijka. W pierwszej połowie gospodarze bardziej kontrolowali grę i grozili głównie kontratakami. Główka Rhysa Norringtona-Daviesa o mało nie trafiła w bramkę, a rzut wolny Harry’ego Wilsona obronił bramkarz Mark Flekke. Jednak „Oranjes” zdołał otworzyć wynik, tuż po zmianie połowy Teun Koopmeiners popisał się strzałem z rzutu wolnego. Walijczycy próbowali przepchnąć rywala iw drugiej minucie doliczonego czasu udało im się to, gdy Norrington-Davies wyrównał uderzeniem głową. Jednak Holendrzy ostatecznie odnieśli zwycięstwo, 90. + 4 min. Weghorst również decydował o rzucie głową z trzech punktów – 1:2. „Smoki” wciąż czekają na pierwsze punkty, w meczu otwarcia również przegrały 1:2 w Polsce.
Ukraińcy poprawili swój gust
Ukraińcy odzyskali apetyt po przegranej w finale pucharu świata, pokonując Irlandię 1:0 w swoim pierwszym meczu grupy B Dywizji 1 w Dublinie. Wiktor Cygankow, który był na boisku niecałe trzy minuty, zakończył zwycięstwo gości w 48. minucie. W tym meczu również prowadzili słowaccy sędziowie, sędzia główny Filip Glova w asyście Daniela Poláčka i Adama Jekkela, sędzią czwartym był Michal Očenáš. Szkoci prowadzą w tabeli, pokonując u siebie Armenię 2:0 po bramkach Anthony’ego Ralstona i Scotta McKenny.
II runda Ligi Narodów
IV grupa dywizji A:
Belgia – Polska 6:1 (1:1)
Bramki: 73. i 80. Trossard, 42. Witsel, 59. De Bruyne, 83. Dendoncker, 90. +4 Openda – 28. Lewandowski. Sędziowie: KRUŽLIAK – HANCKO, HUOMIO (wszyscy SR)
Walia – Holandia 1:2 (0:0)
Bramki: 90.+2 Norrington-Davies – 50. Koopmeiners, 90.+4 Weghorst
1. dywizja grupy B:
Irlandia – Ukraina 0:1 (0:0)
Cel: 48. Cygankow. Sędziowie: GLOVA – POLÁČEK, JEKKEL (wszyscy SR)
Szkocja – Armenia 2:0 (2:0)
Bramki: 28. Ralston, 40. McKenna
Galeria zdjęć artykułu
Liczba zdjęć: 8
- Autor: © Lista
- WIDEO: Premierowy sport
- Źródło: TASR
„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.