W Polsce partie demokratyczne również walczą z faszystami, umieszczając na swoich listach kandydatów radykalnych

W Polsce zakończył się ważny etap kampanii przed zaplanowanymi na 15 października wyborami do parlamentu: rejestracja list kandydatów do parlamentu. O ile już wcześniej było wiadomo, że opozycja demokratyczna będzie wystartować w wyborach w trzech blokach, a nie w jednym, dużym zaskoczeniem były pojedyncze nazwiska na listach poszczególnych komisji.

Największą niespodzianką jest to, że lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński pojawi się w Kielcach, a nie w Warszawie. W tym okręgu zmierzy się ze swoim byłym wicepremierem, skrajnie prawicowym Romanem Giertychem, który będzie kandydował w wyborach na kandydata Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska. Zaskakująca jest także obecność Romana Giertycha i kilku innych polityków skrajnej prawicy na listach PO, PiS i Trzeciej Drogi, co politolodzy tłumaczą chęcią zdobycia elektoratu Konfederacji Antyeuropejskiej.

Były lider Partii Nowoczesnej Ryszard Petru, który odszedł z polityki z powodu różnych wpadek, także wraca do wielkiej polityki i teraz chce bronić Polski przed faszystami.

Sonda przed wyborami

  • Zjednoczona Prawica (PiS i in.): 33,2%
  • Koalicja Obywatelska (PO i in.): 26,0%
  • Trzeci sposób: 10,3%
  • Po lewej: 10,1%
  • Konfederacja: 9,4%

Źródło – IBRiS dla Rz8 – 9 września

Podział Polski na okręgi wyborcze

Polski system wyborczy zasadniczo różni się od słowackiego. Słowacja posiada jednoizbowy parlament i jeden okręg wyborczy obejmujący swoim zasięgiem cały kraj. 15 października Polacy wybiorą 460 posłów na Sejm i 100 senatorów.

Oczywiście ważniejsze są wybory do Sejmu, to ta izba parlamentu decyduje o wyborze Premiera i większości rządowej. Rola Senatu jest znacznie bardziej ograniczona, np. opozycja demokratyczna ma tam obecnie większość i własnego Marszałka (Tomasz Grodzki), który oficjalnie jest trzecią najwyższą osobą w państwie i może w pewnych okolicznościach także pełnić tę funkcję. objąć funkcje prezydenta (tak było w 2010 r., gdy Bogdan Borusewicz był przez krótki czas prezydentem). W praktyce nie ma to jednak szczególnego znaczenia.

Podczas wyborów do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów wyborczych, które obejmują obszar kilku powiatów (każde województwo ma jeden lub więcej okręgów wyborczych). Z symbolicznego punktu widzenia najwięcej emocji zawsze budziła Warszawa, gdzie przywódcy partii politycznych tradycyjnie starali się o mandat parlamentarny, a głosowanie przekształcali w rodzaj osobistego plebiscytu ludowego.

Ponadto Gdańsk od zawsze był ważnym miejscem meczów politycznych gigantów. Stamtąd pochodzi Donald Tusk i tam powstała społeczność gdańskich liberałów, która później założyła Platformę Obywatelską. Lech Wałęsa mieszka także w Gdańsku, gdzie narodził się antykomunistyczny ruch Solidarność.

Znani politycy często pochodzili ze Śląska, przemysłowego serca Polski, zwłaszcza że do niedawna Katowice były centrum największego polskiego obszaru metropolitalnego, liczącego około 2,5 miliona mieszkańców, większego niż Warszawa. Z Katovic premier Mateusz Morawiecki jest kandydatem z listy kandydatów PiS, a były lider Platformy Borys Budka jest kandydatem z listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej.

W związku z powyższym decyzja, że ​​lider PiS będzie numerem jeden na liście kandydatów tej partii, była ogromnym zaskoczeniem.

Ten artykuł stanowi ekskluzywną treść zastrzeżoną dla subskrybentów Denník N.

Czy jesteś subskrybentem?

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *