Z analizy wynika, że blisko 76% odpadów zmieszanych można segregować.
Wieś Hviezdoslavov w powiecie Dunajská streda wraz z wiceprezydentem autonomicznego regionu Bratysławy Michałem Sabą (PS) przeprowadzili analizę odpadów zmieszanych w celu oceny sytuacji i zaproponowania działań, które zwiększą wskaźnik selektywne sortowanie i zmniejszenie uzależnienia od składowisk.
Brakuje edukacji i infrastruktury
Według Saby ludziom brakuje odpowiedniej informacji i infrastruktury. Poinformował o tym Radovan Choleva z Progressive Slovakia.
Analizowane odpady zostały wywiezione ze wsi 28 czerwca. Z 76% do 48% stanowiły biodegradowalne odpady kuchenne. Na drugim miejscu szkło z 10%, plastik z 8% i papier z 5%.
„Nie tylko edukacja, ale przede wszystkim dostosowana i dostępna infrastruktura są decydującymi czynnikami, jeśli chcemy poprawić gospodarkę odpadami. Uwzględnienie odległości dostawy lub adresu odpadów powinno być aktywnym parametrem miejskiej polityki odpadowej. Kluczowe jest stworzenie warunków dla gmin i obywateli, aby Słowacja zwiększyła wskaźnik recyklingu”, – powiedział Sabo.
Tylko niedopałki papierosów, pełne worki od odkurzaczy, psie odchody, pieluchy i kobiece artykuły higieniczne trafiały do niesegregowanych śmieci.
Mniej odpadów, mniej płatności
Na podstawie wyników gmina Hviezdoslavov oraz inne gminy i miasta mogą podjąć działania mające na celu poprawę sortowania odpadów i zmniejszenie ich ilości.
„Żałuję wyniku, a mianowicie tego, że nadal wrzucamy do czarnych pojemników to, co do nich nie należy, a co w ogóle nie powinno tam trafić. Wierzę, że poprzez wzmacnianie infrastruktury odpadowej oraz działania edukacyjne, będziemy sukcesywnie poprawiać w tym przypadku, ponieważ no cóż. Wskazówki są. Im mniej odpadów stworzymy, tym mniej będziemy musieli za nie zapłacić. Wszystko zależy od nas”, powiedział burmistrz miasta Hviezdoslavov Marek Lackovič.
Propozycja inteligentnego parku kolekcji
Gmina otrzymała plan intensywnych działań edukacyjnych i uświadamiających oraz propozycję budowy nowoczesnego inteligentnego składowiska.
Umożliwi to ludziom łatwy dostęp do odpadów i ich dostarczanie, tak aby można je było poddać recyklingowi tam, gdzie to możliwe.
„Częścią składowiska powinno być również centrum ponownego wykorzystania. W celu usprawnienia obecnego systemu masowej zbiórki omówiono również możliwości zwiększenia adresowalności odpadów, tak aby każde gospodarstwo domowe dokładnie wiedziało, ile i jaki rodzaj odpadów produkują i otrzymują porady, jak zmniejszyć ilość odpadów. zakończył PS.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.