Ukraińska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Romancowa wezwała Republikę Południowej Afryki, by nie wpuściła Putina na szczyt grupy gospodarek wschodzących, która odbędzie się w sierpniu w południowoafrykańskim kraju.
Romancovová stoi na czele pozarządowej organizacji praw człowieka Centre for Civil Liberties, która w zeszłym roku zdobyła Pokojową Nagrodę Nobla. W środę wezwała rząd Republiki Południowej Afryki, by pokazał Ukrainie, że mu zależy.
Jeśli podróż Putina do RPA dojdzie do skutku, Johannesburgowi grozi wydany w marcu przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakaz aresztowania przywódcy Kremla za zbrodnie wojenne na Ukrainie w związku z nielegalną deportacją „dzieci”.
Jako sygnatariusz Statutu Rzymskiego, który powołał MTK, Republika Południowej Afryki jest zobowiązana do zatrzymania Putina i postawienia go przed wymiarem sprawiedliwości.
„Dla nas Republika Południowej Afryki jest miejscem, gdzie ludzie walczą o wolność, równość, godność” – powiedziała Romancova na konferencji prasowej w Johannesburgu. Dodała, że jeśli Putin tam przyjedzie i nie zostanie aresztowany, będzie to „wielkie rozczarowanie”.
Jednocześnie Romancowa zaznaczyła, że rosyjski prezydent mógłby uczestniczyć w szczycie BRICS za pośrednictwem platformy Zoom lub wysłać tam w jego miejsce jednego z ministrów, wobec którego nie został wydany nakaz aresztowania z MTK. Grupa gospodarek wschodzących BRICS obejmuje Brazylię, Chiny, Indie, Republikę Południowej Afryki i Rosję.
Johannesburg odmówił potępienia rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę, która w dużej mierze odizolowała Rosję na międzynarodowej scenie politycznej, twierdząc, że chce pozostać neutralna i woli dialog w celu zakończenia wojny.
Romancovová, która przyjechała do Republiki Południowej Afryki w ramach delegacji złożonej z naukowców i organizacji non-profit, spotkała się z wysokimi urzędnikami południowoafrykańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nie udało się jednak zorganizować spotkania z rządzącą partią Afrykańskim Kongresem Narodowym – informuje AFP. (TASR)
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.