Niewielu Słowaków nie zna piosenek takich jak Angel 2, Hral na trubku, When Love Comes czy Do It. Smutna wiadomość krąży dziś po Słowacji. Słowacka piosenkarka Barbara Haščáková zmarła 22 listopada w wieku 43 lat na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Była ikoną sceny muzycznej lat 90.
Andrej Haščák, brat zmarłego artysty, potwierdził to w niedzielę TASR. Powiedział, że lekarze w Memorial Hospital w Sarasocie, gdzie mieszkała, ustalili, że przyczyną śmierci był nagły udar.
Zmarła ikona lat 90
Pomimo tego, że piosenkarka cierpiała na problemy z trzustką, jej nagła śmierć jest ogromnym szokiem dla całej rodziny i fanów. Dla wielu Słowaków Haščáková była przede wszystkim ikoną i symbolem lat 90., które można uznać za ich „złoty okres”.
Barbara Hasčáková urodziła się w grudniu 1979 roku w Koszycach i już wtedy wpisała się na listę stałych bywalców naszej muzyki pop. Najpierw pracowała jako wokalistka w grupie Maduar, później w grupie MC Erik & Barbara, a wreszcie jako wokalistka solowa.
W 1998 roku zdobyła Nagrodę Słowików, a rok później Grand Prix Polski – pisze TASR. Od 2000 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Wydała kilka albumów na Słowacji i dodała dwa kolejne w Stanach Zjednoczonych.
Piosenkarka miała zaledwie 14 lat, kiedy śpiewała takie hity jak Do It i Anjel z zespołem Maduar. Jest rok 1994 i cały świat porusza fala muzyki parkietowej, która wypycha grupę na szczyty list przebojów.
Piosenka Do It do dziś cieszy się popularnością wśród Słowaków, o czym świadczy chociażby prawie trzy miliony odtworzeń na platformie. youtube czy fakt, że przebój można było usłyszeć także w odnoszącym sukcesy słowackim hicie Invalid.
Haščáková opuściła później grupę wraz z Erikiem Arestem, tworząc duet MC Erik & Barbara. Para radziła sobie dobrze i wspólnie wyprodukowali kilka hitów, takich jak Sen, U Can’t Stop i Save the Jungle. Duet oficjalnie rozpadł się w 1998 roku, w tym samym roku piosenkarka zdobyła Nagrodę Slávika w 1998 roku.
Rok wcześniej, w 1997 roku, wydała swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną Barbara. W październiku 1999 roku ukazała się długa płyta Ver ze ja. Niedługo po wydaniu drugiej płyty Barbara wyjechała do Stanów Zjednoczonych.
Z tego okresu pochodzą takie udane kompozycje, jak Hral na trúbku i Mój Exupéry. Od 2000 roku Haščáková mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych.
Ekspert: Podobało mi się, że nie było słowackiego kompleksu i małostkowości
„Był ikoną lat 90. i fali parkietowej, która dominowała na Słowacji w pierwszej połowie lat 90.” Dla Startitup wypowiada się Juraj Malíček, znawca popkultury i edukator.
„To była ambicja zerwać z narodową tradycją i płynąć na globalnej fali. Podobało mi się, że nie było słowackiego kompleksu ani małostkowości. Teksty były po angielsku, nawet jeśli były banalne, ale na parkiecie było gorąco. Widziałem to w to bardzo pozytywny sposób w tym sensie, że muzyka mogła dotrzeć do odbiorców, ale na całym świecie”. Ekspert wspomina lata 90.
Ostatnie dowidzenia
„Ostatnie pożegnanie Barbary odbyło się we wtorek, 28 listopada w miejscowej parafii rzymskokatolickiej. W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina i krąg bliskich przyjaciół. W nadchodzących tygodniach jej szczątki zostaną przeniesione do urny na Słowacji, zostanie tam zostaniemy pochowani w naszych rodzinnych Koszycach”, powiedział Andrej Haščák, brat zmarłej gwiazdy, w imieniu TASR.
Członkowie rodziny zmarłej piosenkarki proszą opinię publiczną o uszanowanie faktu, że znajduje się ona w trudnej i bolesnej sytuacji życiowej oraz o niezakłócanie jej prywatności.
Źródła: TASR, YouTube/Maduara
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.